Marsjańskie projekty Polaków wyróżnione w chińskim konkursie

Marsjańskie projekty Polaków wyróżnione w chińskim konkursie źródło zdjęcia: Ilustracja: Innspace

Aż dwie architektoniczne koncepcje baz marsjańskich, stworzone przez uznaną wrocławską grupę Innspace, zostały wyróżnione w chińskim konkursie Future Mars Life. Projekt kolonii Ideacity zdobył najbardziej prestiżowy tytuł Gold Winner, natomiast koncepcja bazy o nazwie Dome – tytuł Winner. Wyróżnione prace zapewniły sobie eksponowane miejsce na tematycznej wystawie o eksploracji Marsa.

Z kilku tysięcy prac nadesłanych z całego świata do konkursu Future Mars Life Design Competition, jury wybrało 300 projektów w 6 kategoriach, które wytypowano do pokazania na wystawie. Spośród nich dodatkowym wyróżnieniem uhonorowano 32 najlepsze koncepcje, nadając im tytuł Gold Winner. W tej szczególnej grupie znalazł się polski projekt miasta na Marsie, Ideacity.

 

Drugi projekt to nagrodzona swego czasu 5. miejscem w konkursie Mars Colony Prize koncepcja marsjańskiego miasta dla 1 000 mieszkańców – zwanego Ideacity. Projekt odwołuje się do wzorca miasta idealnego. Głównymi założeniami inżynieryjnymi są krótkie odległości (kolonia mieści się na planie sześciokąta o boku 400 m). Bliżej centrum umiejscowiono budynki przeznaczone do codziennego funkcjonowania, natomiast zabudowania przemysłowe ulokowano na zewnętrznej części miasta. Większość zabudowy znajduje się pod ziemią, co pozwoli chronić mieszkańców przed promieniowaniem. Projekt otrzymał tytuł Gold Winner i jest jedną z 32 najlepszych koncepcji w 6 kategoriach.

Galeria:

Kliknij na zdjęcie poniżej, aby przeglądać.

Marsjańskie projekty Polaków wyróżnione w chińskim konkursie
Marsjańskie projekty Polaków wyróżnione w chińskim konkursie

Ideacity (Gold Winner): http://www.futuremarslife.com/#/en-US/exhibition/683
Dome (Winner): http://www.futuremarslife.com/#/en-US/exhibition/689

Żródło: Innspace

Komentarze    Brak komentarzy