Mamy dla was 3 ciekawostki

Mamy dla was 3 ciekawostki źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/znak-zapytania-wyci%C4%85gn%C4%85%C4%87-r%C4%99k%C4%99-2123969/

Zastanawialiście się, dlaczego śnieg jest biały ? Albo niebo niebieski ? Może czemu głos wasz brzmi inaczej na nagraniu ? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

#1 Dlaczego śnieg jest biały?

Zarówno śnieg, jak i lód to zamarznięta woda. Lód najczęściej jest przezroczysty – jeśli proces jego krzepnięcia był powolny i niczym niezaburzony. Śnieg za to ma wyraźnie biały kolor. Jak to wyjaśnić? Przyglądając się uważnie pojedynczym płatkom śniegu, są one z reguły przezroczyste. Jednak zbite ze sobą odbijają światło słoneczne, które naturalnie jest białe. 

 

#2 Dlaczego niebo jest niebieskie?

Światło słoneczne początkowo jest białe, dzieli się jednak na sześć kolorów, a ich postrzeganie zależy od długości fal. Cząsteczki powietrza są zbyt małe, by przeszkodzić falom długim (żółty, czerwony, pomarańczowy), więc pokonują one atmosferę praktycznie w linii prostej. Dla koloru niebieskiego, cząsteczki powietrza są z kolei wystarczająco duże, by się od nich odbić. Niebieski jest znacznie bardziej rozproszony, dlatego dominuje kolorystykę nieba.

 

#3 Dlaczego nasz głos, brzmi inaczej na nagraniach?

Przewodzenie kostne powoduję, że dźwięk powstały w krtani rozchodzi się po naszych tkankach szybciej niż w powietrzu i dociera do ucha wewnętrznego. To właśnie rejestruje nasz mózg. Dla innych nasz głos jest zbiorem fal dźwiękowych, które często są zniekształcone i zmienione, gdy emitowane w powietrzu. Te same dźwięki znajdują się na nagraniu. Po prostu jesteśmy przyzwyczajeni do głosu, który tylko my słyszymy, dlatego na nagraniu brzmi on inaczej.

 

Więcej ciekawostek: nauka jest niesamowita

Komentarze    Brak komentarzy