OGŁOSZENIA

Lany Poniedziałek – czyli Śmigus – Dyngus

irrigation-2402568_1920

Czas na Śmigus Dyngus – dzisiaj jest Lany Poniedziałek !

Jak podaje źródło Wikipedii – „geneza ludowych zwyczajów obchodzonych w Poniedziałek Wielkanocny jest związana z praktykami Słowian, którzy czcili radość po odejściu zimy i przebudzeniu się wiosny. Śmigus i dyngus przez długi czas były odrębnymi obyczajami. Śmigus głównie polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą, co symbolizowało wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a w późniejszym czasie także i z grzechu. Na śmigus nałożył się zwyczaj dyngusowania (dyngowanie), dający możliwość wykupienia się pisankami od podwójnego lania. Dyngus związany był z folklorystycznymi praktykami Słowian poświęconym ekspedycji. Polegał na odwiedzaniu znajomych i przypadkowych osób. Wizytom zazwyczaj towarzyszył poczęstunek, bądź darowizna z zaopatrzeniem na drogę.”

Obecnie Śmigus – Dyngus traktowany jest jako forma zabawy, w której oblewać można wszystkich, bez wyjątku – nawet osoby nieznajome. 

Należy jednak pamiętać, aby zachować bezpieczeństwo, by niewinne oblewanie, nie było powodem do interwencji służb porządkowych !