OGŁOSZENIA

Kupuj mądrze, nie stań się ofiarą oszustwa

Przestępcy wymyślają coraz to nowe metody oszustwa i cały czas aktywnie działają. Obecnie wykorzystują sytuację związaną z utrudnieniami przy zakupie opału, dlatego też przestrzegamy przed „okazjami” wśród internetowych ogłoszeń i apelujemy o zachowanie czujności i rozwagi podczas zakupów w sieci. Jednym ze sposobów uniknięcia przykrej niespodzianki jest płatność podczas odbioru zamówionego towaru.

Schemat działania oszustów jest podobny. Przestępcy tworzą fałszywą stronę internetową, na której oferują sprzedaż opału w atrakcyjnej, zaniżonej cenie. Po zakupie i wpłacie zaliczki na konto sprzedającego, ogłoszenie znika z portalu internetowego lub strona internetowa zostaje wyłączona, a telefon przestaje odpowiadać.

Przestrzegamy również przed sprzedawcami, którzy oferują węgiel bezpośrednio z samochodów. Nie dajmy się zwieść pozornie niskiej cenie oraz temu, że widzimy towar w pojeździe sprzedawcy. Jak się okazuje, nieuczciwi handlarze wykorzystują fakt braku możliwości zważenia oraz przedstawienia certyfikatu i zostawiają klientowi dużo mniej opału gorszego gatunkowo.

Co możemy zrobić, aby nie zostać ofiarą oszustwa?

W przypadku zakupu peletu zachęcamy do weryfikacji informacji na temat wiarygodnego producenta tego surowca na stronie internetowej Polskiej Rady Peletu. Natomiast w przypadku zakupu węgla warto korzystać z lokalnych, sprawdzonych punktów sprzedaży. Jeśli zdecydujemy się na zakup surowca w trybie on-line warto poprosić o udostępnienie danych firmy handlowej i potwierdzić dane sprzedającego. Korzystajmy z oficjalnych serwisów sprzedażowych, które oferują ubezpieczenie zakupu lub zwrot płatności.

 Nigdy nie wpłacajmy pieniędzy przed dostarczeniem towaru! I pamiętajmy, że okazyjna oferta i zaniżona cena to sygnały, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z oszustwem.

Sauna
Eko-pal
Proniek
PK Serwis 2023
Rol-Masz
Beauty Space