OGŁOSZENIA

Kto zawnioskował o budowę zapory i co sądzi o niej Tomasz Luto?

Jak powszechnie wiadomo w środę (02.11.22) Mariusz Błaszczak oficjalnie poinformował, że na granicy z obwodem kaliningradzkim powstanie tymczasowa zapora.

Prace nie mają potrwać długo, ponieważ polscy saperzy mają już doświadczenie z poprzedniej realizacji na granicy polsko-białoruskiej. Przypominamy, budowa zapory będzie przebiegała jednocześnie w kilku miejscach na odcinku 200 km. Złożą się na nią trzy rzędy drutu ostrzowego, a cała konstrukcja będzie miała wysokość 2,5 metra i prawie 4 metry szerokości. Jej budowę ozpoczęto już w środę w gminie Dubeninki. 

Choć zaporę budują żołnierze, to wg. relacji rzeczniczki warmińsko-mazurskiego oddziału Straży Granicznej powstanie jej to efekt wniosku złożonego właśnie przez SG.

Funkcjonariusze z pomocą pojazdów obserwacyjnych, gogli i kamer noktowizyjnych patrolują granicę przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Zapora z pewnością nie tylko poprawi bezpieczeństwo, ale również ułatwi ich pracę. 

Dotarliśmy do jednego z udzielonych przez Burmistrza Tomasza Luto wywiadów. Co sądzi o budowie zapory?

Wierzymy, że takie decyzje są podejmowane po wcześniejszym dogłębnym przeanalizowaniu danej sytuacji czy danego zagrożenia. Mam więc nadzieję, że Ministerstwo Obrony Narodowej dobrze rozpoznało temat i, moim zdaniem, ta zapora jest potrzebna – mówił w rozmowie z dziennikarzami Tomasz Luto. 

Dodał również, że choć żyjemy w terenie przygranicznym to żadnych obaw przed zagrożeniem ze strony Rosji u mieszkańców na ten moment nie widać. 

-Nasi mieszkańcy wiedzą i zapewne są przyzwyczajeni do tego, gdzie mieszkają. Nie wiemy też dzisiaj, czy decyzja MON wpłynie w jakiś sposób na miasto i samorząd. Wierzę natomiast, że prewencyjna działalność poszczególnych ministerstw doprowadzi do tego, że to zagrożenie nie będzie dla nas w ogóle odczuwalne.  Patrząc na to, co działo się kilka miesięcy temu i co dzieje się nadal na granicy polsko-białoruskiej, decyzję o budowie zapory oceniam pozytywnie. Uważam, że wyprzedzające działania są potrzebne. Trzeba chronić mieszkańców i odstraszać od siebie zagrożenie. Przykład białoruski – mimo niektórych odmiennych reakcji osób, ugrupowań czy stowarzyszeń – pokazał, że takie działanie było i jest to potrzebne – zaznaczył Tomasz Luto. 

Co Wy jako mieszkańcy uważacie na temat budowy zapory? Dajcie nam znać w komentarzach. 

 

Źródło: https://natemat.pl

Ubezpieczenia
Beauty Space
Proniek
Eko-pal
Rostek, Rawinis
Sauna
PK Serwis 2023
Rol-Masz