Jak powszechnie wiadomo w środę (02.11.22) Mariusz Błaszczak oficjalnie poinformował, że na granicy z obwodem kaliningradzkim powstanie tymczasowa zapora.
Prace nie mają potrwać długo, ponieważ polscy saperzy mają już doświadczenie z poprzedniej realizacji na granicy polsko-białoruskiej. Przypominamy, budowa zapory będzie przebiegała jednocześnie w kilku miejscach na odcinku 200 km. Złożą się na nią trzy rzędy drutu ostrzowego, a cała konstrukcja będzie miała wysokość 2,5 metra i prawie 4 metry szerokości. Jej budowę ozpoczęto już w środę w gminie Dubeninki.
Choć zaporę budują żołnierze, to wg. relacji rzeczniczki warmińsko-mazurskiego oddziału Straży Granicznej powstanie jej to efekt wniosku złożonego właśnie przez SG.
Funkcjonariusze z pomocą pojazdów obserwacyjnych, gogli i kamer noktowizyjnych patrolują granicę przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Zapora z pewnością nie tylko poprawi bezpieczeństwo, ale również ułatwi ich pracę.
Dotarliśmy do jednego z udzielonych przez Burmistrza Tomasza Luto wywiadów. Co sądzi o budowie zapory?
– Wierzymy, że takie decyzje są podejmowane po wcześniejszym dogłębnym przeanalizowaniu danej sytuacji czy danego zagrożenia. Mam więc nadzieję, że Ministerstwo Obrony Narodowej dobrze rozpoznało temat i, moim zdaniem, ta zapora jest potrzebna – mówił w rozmowie z dziennikarzami Tomasz Luto.
Dodał również, że choć żyjemy w terenie przygranicznym to żadnych obaw przed zagrożeniem ze strony Rosji u mieszkańców na ten moment nie widać.
-Nasi mieszkańcy wiedzą i zapewne są przyzwyczajeni do tego, gdzie mieszkają. Nie wiemy też dzisiaj, czy decyzja MON wpłynie w jakiś sposób na miasto i samorząd. Wierzę natomiast, że prewencyjna działalność poszczególnych ministerstw doprowadzi do tego, że to zagrożenie nie będzie dla nas w ogóle odczuwalne. Patrząc na to, co działo się kilka miesięcy temu i co dzieje się nadal na granicy polsko-białoruskiej, decyzję o budowie zapory oceniam pozytywnie. Uważam, że wyprzedzające działania są potrzebne. Trzeba chronić mieszkańców i odstraszać od siebie zagrożenie. Przykład białoruski – mimo niektórych odmiennych reakcji osób, ugrupowań czy stowarzyszeń – pokazał, że takie działanie było i jest to potrzebne – zaznaczył Tomasz Luto.
Co Wy jako mieszkańcy uważacie na temat budowy zapory? Dajcie nam znać w komentarzach.
Źródło: https://natemat.pl