Kto trafia na kwarantannę?

Kto trafia na kwarantannę? źródło zdjęcia: Obraz Alexandra_Koch z Pixabay

Bliski kontakt z osobą z koronawirusem sprawia, że „wpadamy do systemu”. Po dodatnim teście na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, chory przekazuje sanepidowi listę osób, z którymi miał styczność na 10 dni od daty pobrania wymazu, a ten kieruje nas na 10-dniową kwarantannę. To ten lepszy scenariusz. W gorszym zarażamy się koronawirusem i trafiamy pod tlen do szpitala. Sprawdź, czym jest „bliski kontakt” w postępowaniu epidemiologicznym.

 

Bliski kontakt – definicja:

  • przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą, w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut;
  • bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 (np. podanie ręki);
  • bezpośredni kontakt bez środków ochronnych z wydzielinami osoby z COVID-19 (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej);
  • przebywanie w tym samym pomieszczeniu co chory z COVID-19 przez co najmniej 15 minut (np. w biurze, klasie, samochodzie, sali konferencyjnej).

Lista osób powinna zawierać następujące dane: imię i nazwisko, nr PESEL, adres zamieszkania, nr telefonu, adres e-mail, datę ostatniego kontaktu z osobą zakażoną.

Komentarze    Brak komentarzy