OGŁOSZENIA

Kreatywne światło na Historię i Produkcję Lizaków w Szkole Podstawowej w Grabowie

15 kwietnia przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 zaprosili do Szkoły Podstawowej im. Michała Kajki w Grabowie cukierników na warsztaty lizakowe.

To kreatywne zajęcia dzięki  którym,  przenieśliśmy
się do krainy słodkich owocowych aromatów. Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie kształtowali lizaka na patyku, mogli wykonać: ślimaka, serce bądź kulę w zależności od upodobań.  Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat tych łakoci.

Pierwsze lizaki wytwarzane były z miodu zbieranego za pomocą gałązek. Zebrany w ten sposób miód był szybko zlizywany, by uniknąć jego utraty. W końcu otrzymaliśmy odpowiedź na pytanie co sprawia, że wszyscy tak je kochają.

Pan prowadzący w interesujący i merytoryczny sposób opowiadał o aromatach jakie są dodawane do karmelu (naturalny lub syntetyczny), barwnikach (chlorofilowy, karotenowy, koszenilowy) i innych właściwościach tych słodyczy.  Uczestnicy uformowali  lizaki, które następnie zostały  zapakowane i  mogą stać się prezentem na różne okoliczności.

Dzisiejsze lizaki przyjmują różnorodne formy i kształty, mają także szeroki wachlarz zastosowania. Mogą to być lizaki gwizdki, smoczki czy barwiące język. Dzieci chętnie podawały przykłady z czego można wykonać lizaka oprócz masy karmelowej.

Zajęcia przyniosły wiele radości, poszerzyły wiedzę, jednak należy pamiętać o zdrowym rozsądku i takie smakołyki spożywać w ograniczonych ilościach.

Szkoła Podstawowa w Grabowie