Koniec z mentolowymi papierosami!

Koniec z mentolowymi papierosami! źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/zakaz-palenia-papieros-r%C4%99ce-2367409/

Jest ich coraz mniej, a w tym roku mają definitywnie zniknąć ze sklepów. 

Papierosy mentolowe i smakowe będą zakazane w całej Unii Europejskiej od 20 maja 2020 r.

Wszystko za sprawą unijnej dyrektywy, przyjętej już w 2014 roku. Jej celem jest działanie na rzecz poprawy zdrowia. Również za sprawą dyrektywy, na paczkach papierosów pojawiły się zdjęcia, które mają przypominać o szkodliwych skutkach palenia. 

Polska należy do największych producentów tytoniu w Europie. Rząd zaskarżył wspomnianą dyrektywę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zdaniem polskiej strony, wprowadzenie zasad zawartych w unijnym dekrecie wpłynie negatywnie na kwestie społeczne i gospodarkę kraju. Skarga została odrzucona.

Od stycznia 2020 roku wzrosła również o 10 proc. akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe. Podwyższenie akcyzy podniosło cenę paczki papierosów o ok. 1,02 zł.

Zmiany związane z wprowadzeniem zasad dyrektywy Parlamentu Europejskiego, mogą przyczynić się do wzrostu szarej strefy w handlu papierosami. Większość przemycanych papierosów ma mentolowy aromat.

Alternatywą dla wycofywanych papierosów mentolowych mogą być urządzenia takie jak IQOS czy Glo. Urządzenia podgrzewają specjalne wkłady tytoniowe (także mentolowe) do temperatury nie wyższej niż 300°C, dzięki czemu nie wytwarza się ani dym, ani popiół. Według producentów wydobywający się podczas użytkowania aerozol zawiera mniej groźnych substancji niż dym papierosowy.  

 

Źródło: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/

Komentarze    Brak komentarzy