OGŁOSZENIA

Koncentrat białka serwatki – co warto o nim wiedzieć?

Odżywki białkowe są jednymi z najbardziej popularnych odżywek dla sportowców. Mogą być stosowane zarówno przy budowaniu masy mięśniowej, jak i jej redukcji.

Jednak co ciekawe, istnieje kilka rodzajów odżywek białkowych z uwagi na tzw. “czystość” odżywki, która w uproszczeniu mówi o tym, ile białka znajduje się w odżywce białkowej.

Natomiast najczęściej można się spotkać z odżywkami, których skład oparty będzie o tzw. koncentrat białka serwatkowego, co często jest zapisywane skrótem WPC (Whey Protein Concentrate). Warto przyjrzeć się trochę dokładniej WPC i dowiedzieć się, czy jest to najlepsza odżywka białkowa?

WPC – czym się charakteryzuje?

Koncentrat białka serwatkowego tak jak inne rodzaje odżywek białkowych – odróżnia się na podstawie składu. Jest to pierwsza i podstawowa różnica pomiędzy odżywkami białkowymi, którą potocznie klasyfikuje się na zasadzie pytania “ile jest białka w białku”. O co chodzi? Przede wszystkim o faktyczną ilość protein w składzie odżywki białkowej. W przypadku koncentratu białka serwatkowego będzie to minimum 80% (zawartości białka), a pozostałe 20% (lub mniej) stanowią inne substancje odżywcze, takie jak węglowodany, tłuszcze itp.

Obecnie producenci stosują przeróżne metody na urozmaicenie nie tylko smaku, ale także składu i właściwości odżywek białkowych.

To powoduje, że coraz częściej można spotkać się z różnego rodzaju substancjami uzupełniającymi, wśród których nie będzie brakowało także witamin i minerałów. Jednak jedna podstawowa rzecz pozostaje niezmienna – białko stanowi w WPC przynajmniej 80%. Warto o tym pamiętać.

W przypadku, gdy potrzebne są odżywki białkowe, warto zwrócić uwagę na sklep SFD (https://sklep.sfd.pl/Odzywki_bialkowe-k119.html), który w swojej ofercie posiada dużą ilość różnego rodzaju odżywek białkowych. Można tam znaleźć zarówno koncentrat białka serwatkowego w różnych wariantach, jak i wszelkiego rodzaju inne typy białka. W ten sposób bez problemu każda osoba znajdzie najbardziej odpowiednią dla siebie odżywkę.

Jaka jest najlepsza odżywka białkowa typu WPC?

Wśród szerokiego wyboru odżywek bazujących na koncentracie białka serwatkowego, warto wiedzieć na czym się wzorować, a także co będzie przykładem najwyższej jakości.

To znacznie ułatwi poszukiwania idealnej odżywki białkowej. Przede wszystkim, warto wyraźnie zaznaczyć, że odżywki białkowe typu WPC nie są najdroższymi tego typu preparatami. Oznacza to, że koncentrat białka serwatkowego charakteryzuje się odpowiednim poziomem w stosunku ceny do jakości i warto przede wszystkim porównywać składy poszczególnych odżywek. 

Oczywiście równie ważny jest indywidualny plan treningowy oraz dieta, których tylko uzupełnieniem powinna być odżywka lub inny suplement diety. To powoduje, że w jednym przypadku lepiej sprawdzi się odżywka posiadająca w składzie 80% białka, natomiast w innym będzie to zbyt mała ilość.

Jednak z uwagi na najbardziej bogaty w proteiny składy (ilość zbliżona do izolatu) oraz niską cenę charakterystyczną dla koncentratu, warto zwrócić uwagę na konkretną odżywkę białkową.

https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Whey_Protein-opis33284.html#wartosci

Zawiera ona bogaty skład, a także bardzo dobry smak. Co więcej, białka firmy SFD charakteryzują się szybką wchłanialnością, dobrą rozpuszczalnością, a także wysokim poziomem aminokwasów rozgałęzionych (BCAA), których źródłem jest właśnie WPC. Warto przy tym pamiętać, że odżywka białkowa ma przede wszystkim pomagać w szybki sposób zbudować masę mięśniową. Z tym WPC bez wątpienia się to uda.