300 plus to przysługująca raz w roku zapomoga finansowa w wysokości 300 zł, wypłacana rodzicom i opiekunom dzieci, które zaczynają nowy rok szkolny. W tym roku po raz kolejny można złożyć wniosek w ramach rządowego programu Dobry Start.
Wzrastające koszty kupna niektórych podręczników oraz wielu artykułów papierniczych potrzebnych do nauki bywają problemem dla niejednego rodzica.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać 300 zł na wyprawkę szkolną? Jak i do kiedy złożyć wniosek o 300+?
Ze świadczenia w ramach programu Dobry Start mogą skorzystać rodzice i opiekunowie dzieci od 7 do 20 roku życia. W przypadku uczniów niepełnosprawnych 300+ przysługuje do 24 roku życia.
Jeżeli rodzice mają więcej niż jedno dziecko w wieku szkolnym, świadczenie przyznaje się dla każdego ucznia indywidualnie.
W staraniu się o świadczenie 300+ nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe. Nie ma również znaczenia, czy dzieci wychowują się w rodzinach biologicznych, czy zastępczych.
Świadczenie z rządowego programu Dobry Start nie przysługuje przedszkolakom, uczniom zerówek i studentom.
Wnioski o przyznanie świadczenia 300+ rozpatruje ZUS. Od 2021 roku można składać je wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem:
- portalu informacyjno-usługowego Emp@tia, prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej,
- Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
- bankowości elektronicznej.
W przypadku gdy wnioskodawca nie ma dostępu do komputera, może złożyć wniosek za pomocą komputerów dostępnych w najbliższym oddziale ZUS-u.
Jeżeli wniosek zostanie prawidłowo złożony do końca sierpnia, pieniądze na dziecko zostaną przekazane do 30 września.
W sytuacji gdy rodzic składa wniosek od września do końca listopada, termin wypłaty świadczenia może wydłużyć się do dwóch miesięcy.
Pieniądze z 300 plus wpływają bezpośrednio na konto bankowe, które rodzic podaje na wniosku. Nie ma możliwości odbioru świadczenia w gotówce.