OGŁOSZENIA

Kolejni mieszkańcy naszego powiatu stracili swoje oszczędności! Policja apeluje!

Gołdapscy policjanci ostrzegają przed oszustami! Kolejni mieszkańcy naszego powiatu stracili swoje oszczędności.

Pomimo licznych apeli policji, oszuści nadal zbierają żniwo. Tylko w miniony weekend do gołdapskiej komendy zgłosiły się cztery osoby, które nie zachowały wymaganej ostrożności w sieci, a w efekcie straciły swoje oszczędności. Policyjne statystyki pokazują, że tylko od początku roku gołdapscy policjanci odnotowali 16 oszustw internetowych w wyniku których pokrzywdzeni stracili ponad 190 tysięcy złotych.

Przestępcy dopuszczają się coraz to nowszych i zmodyfikowanych metod, a wszystko w jednym celu – aby pozbawić pokrzywdzonego oszczędności. Odnotowuje się wiele przypadków, kiedy kontaktuje się z nami „pracownik banku”, „policjant”, „konsultant”, „broker” itp. Rozmówca proponuje nam szybki i łatwy zarobek poprzez różne inwestycje, informuje nas o zagrożonych oszczędnościach zebranych na rachunku bankowym, czy też wmawia nam, że policja bierze udział w tajnej akcji i potrzebuje naszych pieniędzy do złapania złoczyńcy.

Policjanci apelują, aby zachować rozsądek i podejrzliwość wobec niespodziewanych połączeń! Nie podawajmy swoich danych osobowych, nie dzielmy się z nikim swoimi hasłami do bankowości internetowej, nie inwestujmy pieniędzy w przypadku, gdy nieznajomy proponuje nam szybki zysk.

Sprawdzajmy też dokładnie wiadomości, jakie otrzymujemy i nie klikajmy w nieznane linki. Bardzo często oszuści proszą o zainstalowanie oprogramowania na komputerze, które pozwala im na zdalne sterowanie naszym telefonem lub komputerem. Policjanci ostrzegają i apelują o zachowanie wzmożonej czujności! Nigdy nie ulegajmy presji czasu, nie działajmy pod wpływem emocji -dajmy sobie czas na przemyślenia.

W miniony weekend do gołdapskiej policji zgłosiła się młoda kobieta, która chciała sprzedać sukienkę na jednym z internetowych portali sprzedażowych. Zgłosiła się do niej kobieta, która była zainteresowana zakupem. Kupująca wysłała jej w wiadomości link, za pomocą którego sprzedająca miała otrzymać zapłatę za odzież. Pokrzywdzona przekonana, że potwierdza transakcje, wybrała ikonę swojego banku, a następnie wpisała login i hasło. Takim sposobem oszuści otrzymali dostęp do jej konta bankowego, z którego pobrali blisko 4000 złotych.

Jak nie dać się oszukać w przypadku sprzedaży na portalu aukcyjnym?

  • zachowaj czujność gdy otrzymasz w wiadomości link,

  • nie podawaj loginu i hasła potrzebnych do zalogowania w bankowości elektronicznej, jak również numeru karty oraz specjalnego kodu CVV2 (znajdującego z tyłu karty bankomatowej),

  • uważnie czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym z banku, upewnij się jaką transakcję potwierdzasz,

  • zwróć uwagę na pisownię w wiadomościach (bardzo często oszuści popełniają błędy i literówki, ponieważ korzystają z translatora),

  • nie działaj pod wpływem emocji i presji czasu.

Ubezpieczenia
Rol-Masz
Fotowoltaika
PK Serwis 2023