OGŁOSZENIA

Każdego roku diagnozę choroby nowotworowej słyszy 3,5 mln osób- może czas to zmienić?

Dzisiaj ( 4 luty) obchodzimy międzynarodowy dzień walki z rakiem. Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. 

Co 9 sekund rozpoznaje się w Unii Europejskiej nowy przypadek zachorowania na raka. Każdego roku diagnozę choroby nowotworowej słyszy 3,5 mln osób.

Rak jest drugą, po chorobach układu krążenia, najczęstszą przyczyną zgonów w państwach wspólnoty europejskiej, stając się dramatem pacjentów i ich bliskich. Zachorowalność i śmiertelność z powodu nowotworów stanowi ogromny ciężar dla opieki zdrowotnej i społecznej, obciąża budżety rządowe oraz negatywnie wpływa na wydajność, oraz wzrost gospodarki, w tym na zdrowie pracowników w UE.

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem możemy wyrazić symbolicznie swoją solidarność z pacjentami onkologicznymi, ale również zadbać o swoje zdrowie i zwiększyć świadomość dotyczącą objawów, diagnostyki i leczenia onkologicznego. Tegoroczny Dzień Walki z Rakiem to także pretekst do dyskusji na temat polskiej onkologii, której pandemia koronawirusa postawiła nowe wyzwania na ścieżce reform i rozwoju. 

 

Profilaktyka raka polega głównie na wykonywaniu badań profilaktycznych. Dla kobiet szczególnie ważne są badania cytologiczne (w kierunku wykrywania raka szyjki macicy), mammografia oraz samokontrola piersi. Mężczyźni powinni wykonywać badanie prostaty. Osoby posiadające na skórze znamiona (pieprzyki) powinny zbadać je u dermatologa. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych pozwala na podjęcie skutecznego leczenia.

Ważnym czynnikiem zapobiegającym powstawaniu raka jest unikanie czynników rakotwórczych np. palenia tytoniu, biernego palenia tytoniu, przebywania w zadymionych pomieszczeniach, przebywania na powietrzu w czasie wysokiego wskaźnika zanieczyszczenia powietrza, nadmiernego opalania oraz unikanie spożywania wysoko przetworzonej żywności. Wskazana jest aktywność fizyczna oraz zbilansowana i pełnowartościowa dieta.

Jak stare są nowotwory?

Wiemy, że choroby nowotworowe znane były już w starożytnej Grecji, a co więcej – to za sprawą Hipokratesa (460-370 p.n.e.) część nowotworów złośliwych do dziś nazywamy rakami. Wiemy również, że na nowotwory – w tym złośliwe – chorowali także starożytni Egipcjanie. Jedne z najstarszych doniesień dotyczących raka piersi pochodzą z manuskryptu datowanego na około 1500 r. p.n.e. Z tego też okresu pochodzą bezpośrednie dowody, takie jak mumie, u których zdiagnozowano złośliwe guzy kości. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, bowiem okazuje się, że nowotwory towarzyszyły nie tylko ludziom, ale też ich przodkom i poprzednikom znacznie, znacznie wcześniej.

Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zapadalności na nowotwory w Europie (476,4/100 000). Każdego roku diagnozę tę słyszy 160 tys. Polaków, a ok. 100 tys. umiera z powodu choroby nowotworowej. Zajmujemy ostatnie miejsce w UE pod względem wskaźnika przeżywalności. W naszym kraju żyje około 1 mln osób, u których zdiagnozowano lub wyleczono nowotwór, a prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych 5 lat liczba pacjentów onkologicznych może wzrosnąć o 15%, zaś w perspektywie 10 lat o 28%.

Dlatego należy pamiętać o możliwości badania osób bez objawów choroby – w celu wczesnego wykrycia nowotworu. Głównym celem badań przesiewowych jest zmniejszenie umieralności z powodu danego nowotworu w odpowiednio dobranej populacji. W Polsce wykonuje się bezpłatne badania w kierunku raka piersi, raka jelita grubego oraz raka szyjki macicy.

BADAJMY SIĘ!

Rol-Masz
PK Serwis 2023
Fotowoltaika
Ubezpieczenia