OGŁOSZENIA

Jestem Eko, czyli wdrażamy Eko-nawyki w codziennym życiu!

9

W ramach konkursu „Jestem Eko” organizowanym przez Instytut Badań Edukacyjnych odbyły się pierwsze zajęcia dotyczące minimalizowania ilości produkowanych odpadów i wdrażanie dobrych praktyk ekologicznych.

Na początku spotkania zastanawialiśmy się, co to znaczy być „Eko”, a następnie dyskutowaliśmy na temat odpadów: skąd się biorą, dlaczego jest ich tak dużo? Przeszliśmy do zadania „Jak zminimalizować ilość odpadów?” Doszliśmy do wielu wniosków. Należy ograniczyć kupowanie niepotrzebnych rzeczy, nie używać jednorazowych opakowań, a nieużywane już przedmioty można sprzedać, oddać, albo znaleźć inne im zastosowanie.

Następnie szacowaliśmy, jak długo rozkładają się poszczególne rodzaje odpadów. Było dla nas ogromnym zaskoczeniem, jak jest naprawdę. Czy wiedzieliście, że plastikowa butelka PET rozkłada się do 1000 latguma do żucia – 5 lat, a szklane butelki do 4000 lat? No to już wiecie..

Zaczęliśmy zastanawiać się jak można zamienić przedmioty codziennego użytku, które długo się rozkładają na inne, bardziej przyjazne środowisku. Czasami mieliśmy odlotowe pomysły, ale ogólnie rzecz biorąc, szliśmy z duchem mądrych propozycji.

Po rozwiązaniu quizu sprawdzającego, czy JesteśmyEko okazało się, że 72% z nas umie dokonywać dobrych wyborów i jeśli będziemy robić tak częściej, jeszcze lepiej wesprzemy środowisko naturalne. 

Natomiast najwyższe wyniki testu otrzymało 28% uczestników koła i ma miano „Jesteś Eko„, bo doskonale wiedzą, jak dbać o środowisko i jak dokonywać dobrych wyborów. I tak trzeba trzymać!

Na koniec oglądaliśmy film znaleziony w zasobach Internetu „5 zasad Zero Waste„.  Dał nam dużo do myślenia…

 

Koło przyrodnicze „EkoPiąteczka”

pod kierunkiem Marty Dębowskiej