OGŁOSZENIA

Jakie tajemnice skrywa Gołdapskie Jezioro?

272644974_232089349123745_2382194656057379677_n

To właśnie w naszej miejscowości znajduje się największe jezioro położone w okolicach Puszczy Rominckiej łączące dwa kraje.

Jego powierzchnia wynosi 149 ha (w Polsce). Północna część znajduje się po stronie Federacji Rosyjskiej- 55,4 ha co daje łącznie 204,4 ha powierzchni. Głębokość maksymalna wynosi 10,9 m. Głównym dopływem jeziora jest Jarka, wpływająca w południowej części jeziora. Odpływ z jeziora to Gołdapa, rozpoczynająca bieg w pobliżu ujścia Jarki.

Nad jeziorem znajduje się pomost, plac zabaw dla dzieci, zewnętrzna siłownia, ośrodki wypoczynkowe oraz domki letniskowe.

Dalej na Tężniach Solankowych znajdziemy także pijalnie wód leczniczych i mineralnych ( w przeszklonej sali z roślinnością i doskonałym widokiem na jezioro). W środku budynku można również skorzystać z mini-tężni oraz seansu w grocie solnej.

Tuż obok znajdują się sporych rozmiarów tężnie solankowe, na jednej z wież umieszczono taras widokowy, z którego rozpościera się piękna panorama na Promenadę Zdrojową, plac zabaw, pole do mini golfa i Jezioro Gołdap.

Ciekawostką jest również zachodni brzeg jeziora, na którym zachowały się pozostałości zbudowanej w 1940 roku kwatery wojennej dowództwa Luftwaffe o kryptonimie „Robinson”.

Warto wspomnieć, że jest to także wymarzone miejsce do połowu ryb. Znajdziemy tu zarówno drapieżniki, na czele z sumem i sandaczem. Wystarczy wyrobienie karty wędkarskiej oraz pozwolenie.