OGŁOSZENIA

IV Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Gołdapi

Dom Kultury w Gołdapi zaprasza na IV Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Gołdapi. Koncert odbędzie się 10 czerwca o godzinie 19.00 w Konkatedrze pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Gołdapi.
IV Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Gołdapi objęty został Patronatem Honorowym Burmistrza Gołdapi.


Wystąpią:

  • Hanna Dys – organy
  • Szymon Zawodny – saksofon
  • Anna Ścibisz-Osińska – kierownictwo artystyczne oraz słowo o muzyce


Hanna Dys – Organistka, pracuje na stanowisku profesora Akademii Muzycznej w Gdańsku, animator kultury, pomysłodawczyni oraz dyrektor Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu, dyrektor artystyczna Lubin Culture 2022. Absolwentka akademii muzycznych w Gdańsku oraz Hamburgu (klasa prof. Wolfganga Zerera, dyplom z wyróżnieniem). Stypendystka m. in. Brahms Stifftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych. Występuje z koncertami solowymi oraz kameralnymi na najważniejszych festiwalach muzyki organowej w Polsce i za granicą (m. in. Włochy, Finlandia, Rosja, Norwegia, Niemcy, Mołdawia, Hiszpania). W swojej działalności koncertowej propaguje polską muzykę organową, m. in. nagrała w ramach swojego przewodu habilitacyjnego płytę z dziełami Mieczysława Surzyńskiego; brała udział w projekcie nagrania wszystkich Symfonii organowych Feliksa Nowowiejskiego, a także dzieł gdańskiego kompozytora Daniela Magnusa Gronaua.

Jest pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą. Jest jurorem konkursów organowych, a także konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej.

Prezentuje organy Katedry Oliwskiej. W swoim dorobku posiada liczne nagrania solowe oraz kameralne, w tym nominowane do muzycznych Fryderyków. Laureatka prestiżowego konkursu “Muzyczne Orły 2020”. W 2023 roku otrzymała odznakę honorową  “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.


Szymon Zawodny – uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, gdzie zdobywał wiedzę pod skrzydłami prof. Mariana Kłeczka, a następnie do Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, do klasy saksofonu prof. Bernarda Steuera.

W 2014 roku ukończył studia I stopnia pod kierunkiem prof. Pawła Gusnara na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2012/2013 studiował w Conservatorium van Amsterdam u prof. Arno Bornkampa. W 2016 roku ukończył studia magisterskie w Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien w klasie saksofonu prof. Larsa Mlekuscha. W 2019 r. ukończył studia I stopnia na specjalności instrumentalistyka jazzowa – saksofon w klasie dr Macieja Obary na kierunku Jazz i muzyka estradowa w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W 2019 r. uzyskał stopień doktora w dziedzinie sztuki w dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne. Od roku akademickiego 2019/2020 prowadzi klasę saksofonu na Wydziale Instrumentalnym w Akademii Muzycznej w Gdańsku.


Podczas Festiwalu w Gołdapi artyści wspólnie zaprezentują utwory m.in. Rheinbergera, Bédarda, Planyavsky’ego, a organy solo usłyszymy w dziełach D. Buxtehudego, J.S. Bacha i F. Mendelssohna-Bartholdy’ego.


Anna Ścibisz-Osińska – jest kierownikiem artystycznym od początku powstania festiwalu. Jest absolwentką klasy organów prof. Romana Peruckiego i dr Hanny Dys w gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki. Podstawową Szkołę Muzyczną ukończyła w Gołdapi. Kontynuowała naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie organów dr Hanny Dys. Jest laureatką I miejsca w Konkursie Muzyki Organowej na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej  im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi w 2012 r.

W roku 2013 otrzymała „Złoty Laur Młodego Organisty” na XXXVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku. Brała udział w licznych kursach interpretacji muzyki i improwizacji organowej. Uczestniczyła w kilku edycjach Międzynarodowego Festiwalu Organowego Młodych „Juniores Priores Organorium Seinensis” w Sejnach.

Koncertuje jako solistka i kameralistka w wielu miastach Polski. Prezentuje organy Katedry Oliwskiej w Gdańsku. Obecnie jest nauczycielką gry na organach w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku, pełni również obowiązki organistki i dyrygentki chóralnej w parafii Św. Jacka w Straszynie w pobliżu Gdańska.