Iran przyznał się do zestrzelenia ukraińskiego samolotu

Iran przyznał się do zestrzelenia ukraińskiego samolotu źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/samoloty-wakacje-sun-turystyka-1362586/

Dziś rano Iran ogłosił, że jego siły zbrojne zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski. Prezydent Ukrainy domaga się ukarania winnych i wypłacenia odszkodowania. 

Ukraiński boeing, wystartował 8 stycznia z lotniska w Teheranie. Przelatując niedaleko istotnego irańskiego punktu wojskowego, został zestrzelony. Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif napisał na Twitterze, że do katastrofy doszło w wyniku „błędu ludzkiego”. W opublikowanym komunikacie minister wyznał, że ukraiński samolot został omyłkowo wzięty za „wrogi”, a irańskie siły zbrojne znajdowały się „na najwyższym poziomie gotowości” w związku z napiętymi stosunkami ze Stanami Zjednoczonymi. 

W katastrofie lotniczej zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, a także obywatele Szwecji czy Niemiec. Ukraiński samolot  został zestrzelony zaledwie kilka godzin po zaatakowaniu przez Iran dwóch baz lotniczych w Iraku, w których stacjonują siły USA i Kanady. Wcześniej Teheran zaprzeczał odpowiedzialności za tragedię.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zabrał głos w sprawie. Wyznał, że Ukraina oczekuje od Iranu pełnej gotowości do otwartego śledztwa, pociągnięcia winnych do odpowiedzialności, zwrotu ciał zmarłych oraz wypłaty odszkodowań.

 

Źródło: https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Polityka/Iran-przyznal-sie-do-zestrzelenia-ukrainskiego-samolotu

 

 

 

Komentarze    Brak komentarzy