OGŁOSZENIA

Indiańska przygoda w Republice Ściborskiej- zwiedzanie, zabawy i smakowanie kultury!

W dniu 6 czerwca na wycieczkę szkolną do Republiki Ściborskiej udało się 34 uczniów z klas drugich wraz z 4 opiekunami ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi.

Republika Ściborska, położona w pobliżu Bań Mazurskich, jest ekologiczną osadą rodem z XIX wieku, położona na kilkunastu hektarach nieskażonej przyrody. Gospodarz osady pan Dariusz Morsztyn, czyli Biegnący Wilk, wraz ze swoją rodziną, zaprezentowali nam swoje zamiłowanie do puszczaństwa i skautingu.

4-godzinny program naszej wycieczki obejmował zwiedzanie muzeum kultury indiańskiej i eskimoskiej jak również Muzeum Marii Rodziewiczówny i książki ,,Lato Leśnych Ludzi”. Obejrzeliśmy repliki chat traperskich (m.in. chatę Normana Wintera z filmu ,,Ostatni traper”), bez dostępu do elektryczności i poza zasięgiem sieci komórkowych.

Biegnący Wilk opowiedział dzieciom o swoich wyprawach na Biegun Zimna oraz o udziale w wyścigach psich zaprzęgów. Posiada on największą w kraju hodowlę psów zaprzęgowych (45 psów). Zwiedziliśmy zabytkową pasiekę z 1935 r. oraz ekologiczne ogrody z ziołami leczniczymi. Kolejnym punktem wycieczki były gry i zabawy indiańskie.

Dzieci uczyły się strzelania z łuku, rzucały toporkiem, skakały przez linę. Miały za zadanie wymyślić nazwę swego plemiona, wybrać wodza, pomalować twarze oraz zaprezentować taniec indiański. Zdrowy i bardzo oryginalny poczęstunek przy ognisku, czyli pieczenie samodzielnie wykonanych podpłomyków, zakończyło naszą wizytę w osadzie.

Wychowawczynie klasy IIa i IIb: Anna Tylenda i Barbara Hornostaj