OGŁOSZENIA

Ile ” aut z wtyczką ” jest w naszym mieście ? Sprawdźcie !

Bez tytułu

Zapytaliśmy Naczelnika Wydziału Komunikacji i Transportu-  ile samochodów elektrycznych zarejestrowano w Gołdapi. Odpowiedź jest zaskakująca. Żaden z mieszkańców nie posiada takiego samochodu. 

Na pewno każdy z nas słyszał o samochodach elektrycznych.  Producenci hucznie zapowiadają, że za kilka lat zdominują one Polskie drogi. Czym właściwie charakteryzują się te samochody? Co warto o nich wiedzieć?

  • Posiadają jako napęd przynajmniej jeden silnik elektryczny. 
  • Pracują ciszej, emitują mniej hałasu i wibracji podczas jazdy. 
  • Mają ograniczony zasięg – w zależności od technologii mogą przejechać ok. 300-500 km na jednym ładowaniu. Odległość ta spada po uruchomieniu systemu audio, klimatyzacji lub ogrzewania w samochodzie.
  • Nie emitują zanieczyszczeń do atmosfery podczas eksploatacji.
  • W procesie produkcji są odpowiedzialne za większą emisję CO2 niż w przypadku produkcji samochodów spalinowych.
  • Są tańsze w eksploatacji, ale mają wyższą cenę początkową niż ich odpowiedniki spalinowe.
  • Tablice dla „elektryków” mają czarne znaki na zielonym tle 

 

Samochód elektryczny prowadzi się tak samo lub nawet lepiej niż odpowiednik spalinowy. Tym, co szczególnie chwalą sobie posiadacze pojazdów elektrycznych, jest maksymalny moment obrotowy dostępny od samego początku, co bezpośrednio przekłada się na możliwość błyskawicznego przyspieszania.

Auto elektryczne można ładować na kilka sposobów – od gniazdka we własnym domu, przez system Wallbox, po publiczne stacje ładowania (np. na parkingach, przy autostradzie czy supermarkecie) . Czas ładowania zależy od pojemności baterii akumulatorów oraz mocy stacji. Wolne ładowanie 6-12 godzin, szybkie 3-6 godzin oraz super szybkie w 30 minut.

Co ważne, punktów ładowania w naszym kraju regularnie przybywa. Niemal każdy nowy projekt deweloperski przewiduje miejsce do ładowania elektryków.

W Polsce zarejestrowano ich bowiem już  14 256 szt ! 

W naszym mieście również mamy stację ładowania, znajduje się ona przy Hotelu Ventus Natural Spa. Choć wygląda na to, że przydać się może jedynie przejezdnym.

Myślicie, że wynika to z wysokich kosztów zakupu czy może po prostu z obawy przed ” nowym ” ? A może to brak stacji ładujących w centrum miasta, i na stacjach paliw wpływa na praktycznie zerowy popyt na tego typu samochody? Podzielcie się z nami waszymi opiniami.