OGŁOSZENIA

Hamak na biwaku – jak go rozwiesić, by się wyspać?

Chcesz w pełni odpocząć od zgiełku miasta i szukasz nietypowego sposobu na biwak? Jeżeli tak, to nocowanie w hamaku jest idealnym dla Ciebie rozwiązaniem. Stwarza okazję do doświadczenia niesamowitych przygód i jednocześnie daje nutkę ekscytacji. Nierzadko jest to także jedyne rozwiązanie, jeżeli biwak umiejscowiony jest na kamienistym, stromym lub mokrym terenie. Odpowiednio rozwieszony hamak daje pełen komfort i bezpieczeństwo.

Jakie są zalety nocowania w hamaku?

Hamak posiada niekwestionowaną przewagę nad namiotem. O wiele szybciej można znaleźć idealne miejsce do zawieszenia, może to być nad skałami czy nawet na terenie pochyłym, niż wytypować idealnie równy teren do rozłożenia namiotu. Hamak może znajdować się nad terenem podmokłym, a dodatkowo nie przyczynia się do niszczenia roślinności. Potrzebne są wyłącznie dwa punkty zaczepienia. Mogą to być: drzewa, skały, pręty, a nawet samochody. Należy także podkreślić, że hamak jest lżejszy i łatwiejszy w przenoszeniu niż namiot. Umiejętne rozłożenie hamaku zajmuje dosłowną chwilę. 

Hamaki doskonale przestrzegają trendu „leave no trace”, czyli po ich obecności nie pozostaje ślad w przyrodzie. Nie jest niszczone runo leśne czy trawy po kontakcie z podłogą namiotu. Użytkownik hamaku powinien wyposażyć się w specjalne taśmy do hamaka, które mają za zadanie ochronić powierzchnię kory drzew przed ewentualnym uszkodzeniem na skutek zamontowania hamaku. 

Niemal każdy uwielbia bujać się w hamaku, do tego dochodzi w pełni naturalne otoczenie i niezwykły leśny klimat. Hamak pozwala na mocniejsze doświadczanie kontaktu z naturą. 

Wybór miejsca na rozwieszenie hamaku

W pierwszej kolejności należy zadbać, aby miejsce było w pełni osłonięte od wiatru. Choć noc spędzona przy brzegu morza będzie spektakularna, to jednak regularne podmuchy wiatru spotęgują odczuwanie zimna. Dodatkowo intensywniej chłód jest odczuwalny w sąsiedztwie wąskich i głębokich dolin górskich czy cieków wodnych. Wybór takich miejsc wymaga posiadania dodatkowego ekwipunku chroniącego przed chłodem. Jednocześnie należy się upewnić, czy jest możliwe bezpieczne wchodzenie i wychodzenie z hamaku. 

Wytypowane miejsce musi charakteryzować wytrzymałość punktów mocowań, na co najmniej ciężar Twojego ciała. Zrezygnuj z wykorzystania uschłych drzew i kruszących się skał. Równolegle sprawdź, czy nad Twoją głową nie znajdują się zwisające gałęzie. Rekomendujemy wybór ustronnego miejsca, odległego od ścieżek turystycznych. Kluczowe jest zweryfikowanie, czy w danym miejscu można biwakować „na dziko”. Pozwoli to uniknąć mandatu. 

Jak rozwiesić hamak?

Po wybraniu odpowiedniego miejsca można przejść do instalowania hamaku. Punkty mocowania powinny być oddalone od siebie na ok. 4,5 m, co pozwala na montaż hamaku na wysokości ok. 180 cm. Minimalna odległość może wynosić 3 metry. W przypadku dalszych punktów konieczne jest wykorzystanie specjalnych taśm przedłużających. Montaż na takich wysokościach pozwala ostatecznie sprawić, że będziesz znajdował się na ok. 50 cm nad podłożem. Linki powinny być zamocowane pod kątem 30°, aby posiadały odpowiednie napięcie. 

Nockę spędź w tzw. ułożeniu brazylijskim, czyli leżąc delikatnie w poprzek: głowa i barki sąsiadujące z prawą krawędzią, a stopy przy lewej krawędzi. Jest to ułożenie najbardziej bezpieczne dla stawów, kończyn i kręgosłupa. Spanie wzdłuż hamaka spotęguje obciążenia dla karku i pleców, a także spowoduje dolegliwości bólowe w stawach kolanowych. 

Pamiętaj, że hamak jest Twoim leśnym łóżkiem, dlatego wybieraj sprawdzone i uznane produkty, np. hamaki bushcraft.

 

Artykuł sponsorowany