Grypa atakuje w województwie warmińsko-mazurskim

Grypa atakuje w województwie warmińsko-mazurskim źródło zdjęcia: Pixabay

W Polsce trwa sezon grypowy. Około 2 tysięcy nowych zachorowań tygodniowo zgłaszanych jest do warmińsko-mazurskiego sanepidu.

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie twierdzi, że nie ma jednak powodów do niepokoju. Liczba przypadków grypy w naszym województwie utrzymuje się na podobnym poziomie jak w roku poprzednim.

Dominującym czynnikiem wywołującym grypę wśród mieszkańców Warmii i Mazur jest wirus typu A.

Zdarzają się jednak potwierdzone laboratoryjnie przypadki wirusa A/H1N1, czyli tzw. świńska grypa. Od początku bieżącego roku, w 78 przebadanych próbkach pobranych od chorych w szpitalach i przychodniach, potwierdzono występowanie tego wirusa w 50 przypadkach.

Wyniki nie odzwierciedlają w pełni ilości zachorowań, bowiem niewiele próbek trafia do badań do monitorowania sytuacji. Pochodzą one jedynie od wybranych szpitali i przychodni.

Objawy świńskiej grypy w dużej mierze przypominają te, które towarzyszą zwykłej grypie, czyli podwyższona temperatura, ból głowy, dreszcze, bóle mięśni i stawów. Leczenie również przebiega podobnie. Wiele osób leczy się ogólnie dostępnymi środkami farmaceutycznymi.

Efektywnym sposobem zapobiegania grypie są szczepienia, jednak nie cieszą się one dużą popularnością. Jeśli nie mamy jeszcze objawów grypy i nie ma osób zarażonych w naszym najbliższym otoczeniu, specjaliści od epidemiologii radzą rozważyć możliwość szczepienia.

 

Źródło: Radio 5

Komentarze    Brak komentarzy