OGŁOSZENIA

Gotówka to WOLNOŚĆ! Dlaczego warto nią płacić?

Projekt bez tytułu (33)

Wydawać by się mogło, że gdyby doszło do likwidacji gotówki to nie będzie to nic takiego strasznego. W końcu coraz więcej z nas robi transakcje bezgotówkowo. Jest to niewątpliwie komfortowe rozwiązanie, dlatego właśnie rezygnujemy z pieniądza na rzecz płacenia kartą lub telefonem.

Eliminacja gotówki mogłaby spowodować wiele bardzo negatywnych skutków, z których nie zdajemy sobie sprawy. 

Dlaczego warto płacić gotówką? 

Przede wszystkim dlatego, że gotówka to oznaka wolności, a jej brak to zwyczajne zniewolenie.

  • Gotówka pozwala na anonimowość.

Państwo coraz bardziej dąży do kontrolowania obywateli. Gdy płacimy tylko w formie elektronicznej to każdy, dosłownie każdy nasz wydatek będzie znany. Dla przykładu w Skandynawii już teraz jest tak, że jeśli ktoś zdaniem władzy wydaje za dużo pieniędzy na alkohol to może się spodziewać wizyty pani z opieki społecznej, bo rzekomo jest alkoholikiem. Państwo i banki będą też wiedziały, z jakich korzystamy usług. 

Płacąc gotówką tylko my sami wiemy na co i gdzie wydajemy swoje pieniądze.

  • Płacenie gotówką uniemożliwia permanentną inwigilację naszych wydatków i przychodów.

Jeśli płacisz przelewem lub kartą jest to automatycznie odnotowywane w systemie bankowym. Nawet po kilku latach można ustalić, że 10 maja 2015 roku kupiliśmy wino w Krakowie, a dwa dni później byliśmy w luksusowym apartamencie za granicą. Po co dawać możliwość wglądu w tak osobiste dane?
Nigdy niewiadomo kto i w jakim celu mógłby chcieć wykorzystać takie informacje. 

  • Gotówki nie da się nagle i szybko zablokować lub opodatkować tak jak w przypadku pieniędzy na koncie.

Posiadanie pieniędzy w gotówce chroni przed ich nagłym i niespodziewanym opodatkowaniem przez Państwo albo też blokadą rachunku bankowego na polecenie Urzędu Skarbowego, Prokuratury, czy komornika.

W razie kryzysu finansowego, braku środków w budżecie na populistyczne rozdawnictwo albo też bankructwa kraju możliwe jest bowiem, że Państwo będzie chciało nas w sposób szybki i niespodziewany opodatkować.

  • Używanie gotówki jest darmowe, pieniądz elektroniczny kosztuje. 

Oczywiste jest, że używanie gotówki jest bezpłatne, nie musimy za nią płacić żadnej prowizji.

Tymczasem jeżeli posiadamy pieniądze na koncie bankowym i płacimy kartą lub przelewem to wiele banków pobiera najróżniejsze opłaty i to nie tylko od nas. Prowizjami obciążeni są również sprzedawcy. 

  • Płatności elektroniczne nie mogą działać bez prądu i nowoczesnych technologii, gotówka natomiast w ogóle niczego nie potrzebuje. 

W razie braku prądu, awarii systemu bankowego, braku prawidłowego funkcjonowania różnych skomplikowanych nowoczesnych technologii albo też zwykłego zepsucia się terminalu płatniczego jesteśmy automatycznie pozbawieni dostępu do pieniędzy.

  • Płacąc gotówką zawsze wydamy mniej pieniędzy niż używając karty oraz bardziej kontrolujemy swoje wydatki.

 

Płacenie gotówką pozwala w sposób jasny kontrolować swoje wydatki. Wynika to z faktu, że realnie widzimy, ile wydajemy. Ponadto, płacąc gotówką nie wydamy więcej niż mamy.