OGŁOSZENIA

Gołdapscy policjanci doradzają jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem

W związku z Europejskim Dniem Przeciwdziałania Włamaniom do Domów, 15 czerwca br. ruszyła czwarta kampania „Stop włamaniom do domów”. W ramach projektu prowadzone są rozmowy na temat bezpieczeństwa oraz prawidłowego zabezpieczenia mieszkania czy domu.

Do Europejskiej kampanii włączyli się funkcjonariusze Policji w Gołdapi.

W ramach kampanii „Stop włamaniom do domów” organizowanej przez Europejską Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) Policja organizuje szereg spotkań profilaktycznych ze społecznością lokalną.

W poniedziałek (15.06.2022r.) podkom. Marta Andruczyk oraz asp. szt. Marcin Hiszpański z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi spotkali się z mieszkańcami Żytkiejm w wiejskiej świetlicy, gdzie przestrzegali przed włamaniami i kradzieżami oraz informowali o właściwym zabezpieczaniu naszego dobytku, mieszkania czy domu.

Mundurowi przekazali mieszkańcom kilka kluczowych wskazówek, dzięki którym mogą zapobiec przykrym zdarzeniom:

  1. Podczas naszej nieobecności poprośmy zaufaną osobę o zaopiekowanie się domem lub mieszkaniem. Współdziałajmy z sąsiadami, poprośmy osoby z najbliższego nam otoczenia o zwrócenie uwagi na nieznane osoby „kręcące się” w okolicy naszego domu, mieszkania.
  2. Nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką.
  3. Pamiętajmy, aby za każdym razem kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna, a przed dłuższym wyjazdem warto też zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu i pomieszczeń gospodarczych.
  4. Unikajmy udostępniania informacji na portalach społecznościowych o naszym wyjeździe, zdjęcia z wakacji lepiej umieszczać po powrocie do domu.
  5. Zdeponuj posiadaną gotówkę bądź inne wartościowe przedmioty w banku.
  6. Warto zabezpieczyć i zainwestować np.: w rolety antywłamaniowe, alarmy, monitoring, czujnik ruchu, dobre oświetlenie.

 

Jeśli jesteś ofiarą lub świadkiem przestępstwa postaraj się jak najszybciej powiadomić Policję, bowiem prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy w dużej mierze zależy od czasu jaki upłynął od zdarzenia do momentu wezwania służb.