Gołdap: Ukradł dziecku telefon

Gołdap: Ukradł dziecku telefon źródło zdjęcia:

Zarzut kradzieży zuchwałej usłyszał 20-letni mieszkaniec Gołdapi, który na jednej z ulic miasta ukradł dziecku telefon. Wolnością jednak nie cieszył się długo – został ujęty i przekazany policjantom. Usłyszał już zarzut, do którego się przyznał. Teraz za swoje postępowanie będzie odpowiadał przed sądem. Grozi mu kara do nawet do 8 lat pozbawienia wolności. 

Do zdarzenia doszło w miniony czwartek (27.08.20) na jednym z gołdapskich osiedli. Wówczas oficer dyżurny gołdapskiej komendy otrzymał informację o mężczyźnie, który zabrał dziecku telefon i uciekł. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci. Funkcjonariusze po ustaleniu szczegółów kradzieży, wyglądu sprawcy i zabezpieczeniu monitoringu, rozpoczęli poszukiwania. 

Policjanci wykonując czynności w tej sprawie szybko ustalili mężczyznę odpowiedzialnego za ten czyn. Okazał się nim być 20-letni mieszkaniec Gołdapi. W poszukiwania włączyła się także rodzina, która nagłośniła sprawę w mediach społecznościowych. Sprawca został rozpoznany i ujęty przez postronne osoby a następnie przekazany policjantom.

Mężczyzna usłyszał już zarzut, do którego się przyznał i złożył wyjaśnienia. Odpowie za kradzież szczególnie zuchwałą, za co grozi mu kara nawet do 8 lat więzienia. 

 

Czym jest kradzież szczególnie zuchwała? 

To nowe przestępstwo, które zostało niedawno wprowadzone do Kodeksu karnego. Definicję wyjaśnia art. 115 kk, według którego jest to:

1) kradzież, której sprawca swoim zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy lub innych osób lub używa przemocy innego rodzaju niż przemoc wobec osoby, w celu zawładnięcia mieniem;

2) kradzież mienia ruchomego znajdującego się bezpośrednio na osobie lub w noszonym przez nią ubraniu albo przenoszonego lub przemieszczanego przez tę osobę w warunkach bezpośredniego kontaktu lub znajdującego się w przedmiotach przenoszonych lub przemieszczanych w takich warunkach.

Kto dopuścił się kradzieży szczególnie zuchwałej będzie podlegał karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. W przypadku jej popełnienia na szkodę najbliższych, ściganie będzie możliwe na wniosek pokrzywdzonego. 

Źródło: KPPwG

Komentarze    Brak komentarzy