Gołdap już nie taka wyjątkowa? Miłomłyn stara się o uzyskanie statusu uzdrowiska, w mieście powstanie tężnia solankowa

Gołdap już nie taka wyjątkowa? Miłomłyn stara się o uzyskanie statusu uzdrowiska, w mieście powstanie tężnia solankowa źródło zdjęcia:

W Miłomłynie (woj. warmińsko-mazurskie) do połowy przyszłego roku powstanie za 4,3 mln zł tężnia solankowa – poinformowały władze miasta. To jedna z inwestycji, które w przyszłości mają umożliwić tej gminie starania o uzyskanie statusu uzdrowiska.

Jak poinformował burmistrz Miłomłyna Stanisław Siwkowski, zgodnie z umową podpisaną z wybranym w przetargu wykonawcą tężnia wraz z małą architekturą zostanie zbudowana do końca czerwca. Będzie miała 40 m średnicy i 5 m wysokości. Powstanie tam również wieża widokowa o wysokości 10 m. Kształt obiektu nawiązuje do młyńskiego koła z herbu miasta.

Łączny koszt przedsięwzięcia to 4,3 mln zł, z czego 3,6 mln zł stanowi unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Jak przekazał Siwkowski, jest to trzecia z kolei inwestycja związana z planami starania się o status uzdrowiska. Tereny w granicach administracyjnych Miłomłyna oraz sołectw Bagieńsko i Tarda w 2016 roku zostały uznane za obszar ochrony uzdrowiskowej. Gmina będzie mogła ubiegać się o status uzdrowiska po wybudowaniu odpowiedniej infrastruktury, w tym zakładu leczniczego, ale do tego – jak zauważył burmistrz – konieczne będzie znalezienie odpowiedniego inwestora.

Na Warmii i Mazurach poza Miłomłynem status obszarów ochrony uzdrowiskowej uzyskały też Lidzbark Warmiński, Frombork i Górowo Iławeckie. Na razie jedynym uzdrowiskiem w regionie jest Gołdap, gdzie kuracjusze mogą korzystać m.in. z tężni, pijalni wód czy grot solnych.

Galeria:

Kliknij na zdjęcie poniżej, aby przeglądać.

Gołdap już nie taka wyjątkowa? Miłomłyn stara się o uzyskanie statusu uzdrowiska, w mieście powstanie tężnia solankowa

źródło: tko.pl

Komentarze    Brak komentarzy