OGŁOSZENIA

Gigantyczny mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem-kierowcy miejcie się na baczności!

Projekt bez tytułu - 2022-12-02T102750.525

W czasie zimy odśnieżanie samochodu nieuchronnie staje się naszym porannym rytuałem. Nie chodzi tu tylko o komfort jazdy. Kierowcy mają OBOWIĄZEK dokładnego oczyszczenia pojazdu przede wszystkim dla bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu drogowego. 

Mandaty za nieodśnieżone samochody w przeszłości zdarzały się rzadko, ale jednak się zdarzały. Kwota nie była jakaś spektakularna więc wielu kierowców, którym się bardzo z rana spieszyło, nie odśnieżało swoich pojazdów dokładnie. Zrzucali ewentualnie śnieg i wyskrobywali nieduży kwadrat lodu z przedniej szyby tak, aby cokolwiek widzieć i jakoś dojeżdżali w ten sposób do pracy.

Większości się udawało, a nawet jak kogoś policja złapała ze „śnieżną czapką” na dachu, to otrzymywał mandat od 20 do 500 złotych. O ile 20 złotych nie bolało wcale, 500 złotych już trochę tak. Jednak to i tak raptem ułamek tego, jaki mandat zostanie nałożony i jak bardzo zaboli leniwego kierowcę przy obecnym taryfikatorze. Kwota mandatu wzrosła bowiem sześciokrotnie. Jest to kwota, którą wiele osób zarabia w przeciągu całego miesiąca.

Za nieodśnieżony samochód grozi mandat w wysokości- nawet 3 tys. zł w przypadku kiedy pozostawimy śnieg na dachu. 

Nie inaczej sprawa się ma w przypadku innych wykroczeń, które związane są z niedostatecznym przygotowaniem auta do bezpiecznej jazdy podczas zimy. Dla przykładu, jeżeli odpalimy silnik i odejdziemy od samochodu, to możemy otrzymać mandat w wysokości 50 złotych. Jeżeli dodatkowo zaczniemy odśnieżać nasze auto, to już możemy zapłacić 300 złotych mandatu.

Natomiast, gdy odśnieżymy nasz pojazd niezbyt dokładnie, a śnieg będzie zalegał na reflektorach, to dostaniemy 500 złotych, plus 8 punktów karnych. Podobnie jest ze źle odśnieżoną tablicą rejestracyjną, wymiar kary jest identyczny jak w przypadku reflektorów i również wynosi 500 złotych i 8 punktów karnych.

Sposobów na odchudzenie naszego portfela podczas zimy jest mnóstwo. Pomijając także fakt dużego zastrzyku gotówki do budżetu państwa, chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo nasze, innych kierowców i pieszych. Jazda ze śniegiem na samochodzie lub zamarzniętą przednią szybą jest skrajnie niebezpieczna! 

Dlatego zdecydowanie warto wstać kilka minut wcześniej, aby dokładnie odśnieżyć auto przy wyłączonym silniku.