Elektrownia atomowa pod Ostrowcem rozpoczęła pracę. Znajduje się tylko 300 kilometrów od Białegostoku

Elektrownia atomowa pod Ostrowcem rozpoczęła pracę. Znajduje się tylko 300 kilometrów od Białegostoku źródło zdjęcia: Elektrownia atomowa na Białorusi belaes.by
Ministerstwo Energetyki Białorusi poinformowało o rozpoczęciu pracy przez pierwszy blok elektrowni jądrowej. Inwestycja znajduje się niedaleko miejscowości Ostrowiec, który leży w sąsiadującym z Polską obwodzie grodzieńskim. To 300 kilometrów w linii prostej od Białegostoku.

Elektrownia atomowa na Białorusi

Białoruska elektrownia jądrowa to projekt realizowany przez rosyjską spółkę Rosatom i jest ona finansowana w większości z kredytu udzielonego władzom Białorusi przez Rosję. Według planów elektrownia ma produkować 18 miliardów kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, zastosowania w białoruskiej elektrowni są mało sprawdzone. Gazeta przypomina też, że przeciwko atomowej inwestycji protestowała Litwa. Elektrownię chłodzić ma rzeka Wilija, która płynie przez Wilno.

W sierpniu 2019 roku litewski rząd kupił i rozdał za darmo ponad 4 mln opakowań jodu w tabletkach. Litwini ćwiczą też ewakuację nadgranicznych terenów.

Komentarze    Brak komentarzy