OGŁOSZENIA

Elektroniczna legitymacja emeryta-rencisty już dostępna, co z tradycyjnymi kartami?

Od poniedziałku każdy z ponad 9 milionów emerytów i rencistów może korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji emeryta-rencisty w swoim telefonie.

  • Legitymacje plastikowe zachowują ważność, zgodnie z nadanym terminem ważności.
  • Dokument w postaci cyfrowej zostanie wydany automatycznie, bez potrzeby składania wniosków.
  • mLegitymacja emeryta-rencisty działa jak tradycyjny dokument. Wystarczy pokazać ją na ekranie swojego smartfona, by potwierdzić status emeryta lub rencisty i skorzystać z przysługujących ulg.

 

Od stycznia 2023 roku każdy emeryt i rencista otrzyma elektroniczną wersję legitymacji ZUS – mLegitymację. 
Będzie ona dostępna na każdym urządzeniu mobilnym z dostępem do internetu (np. smartfonie), przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel. Legitymacje w formie plastikowej pozostają ważne.


Emerytom i rencistom, którzy mają już legitymację w formie plastikowej karty identyfikacyjnej, wydane zostaną automatycznie również legitymację w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu – tradycyjnej karty oraz mLegitymacji – zgodnie ze swoimi preferencjami.

UWAGA WAŻNE! 

Nowi emeryci i renciści otrzymają tylko mLegitymację, czyli dokument w formie elektronicznej. Będzie można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Aby dodać dokument do aplikacji, wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty”.

Nowi emeryci i renciści, którzy nabędą prawo do świadczeń w 2023 roku, a chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, powinni złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS na formularzu ERL.

Szczegółowe informacje w sprawie mLegitymacji dostępne są na stronie https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/mlegitymacja

Ubezpieczenia
Fotowoltaika
PK Serwis 2023
Rol-Masz