Dziś warto zerkać w niebo po zachodzie Słońca. Gwiazda Betlejemska na niebie pierwszy raz od 800 lat!

Dziś warto zerkać w niebo po zachodzie Słońca. Gwiazda Betlejemska na niebie pierwszy raz od 800 lat! źródło zdjęcia:

W poniedziałek 21 grudnia, po zachodzie Słońca, na niebie gołym okiem będzie można zobaczyć koniunkcję – czyli zbliżenie – Jowisza i Saturna, dwóch największych planet Układu Słonecznego. Utworzą na niebie bardzo jasny punkt. To zjawisko, ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia, zostało nazwane „Gwiazdą Betlejemską”.

Koniunkcja to nic innego jak “złączenie”, czyli ustawienie ciał niebieskich w jednej linii z obserwatorem. 21 grudnia na niebie “połączą się” dwie największe planety naszego Układu Słonecznego. Jowisz i Saturn na ziemskim niebie będą oddalone od siebie o zaledwie 0,1 stopnia, co sprawi, że z naszej perspektywy będą wyglądały jak jeden świetlisty punkt. NASA podała, że ​​Jowisz i Saturn “stopniowo zbliżają się do siebie” i w szczytowym punkcie będą oddalone od siebie zaledwie o “jedną piątą księżyca w pełni”.

 

Koniunkcje między Saturnem a Jowiszem wcale nie należą do rzadkości, zachodzą bowiem co 20 lat, choć rzadko zbliżają do siebie aż tak, jak w tym roku. Poprzednio takie zjawisko można było dostrzec gołym okiem w 1226 roku, a więc blisko 800 lat temu. Jowisz i Saturn znacząco zbliżyły się do siebie także w 1623 roku, jednak astronomowie twierdzą, że panujące wówczas warunki obserwacyjne i położenie Słońca najprawdopodobniej uniemożliwiły oglądanie zjawiska. W 2000 roku, w czasie ostatniego takiego epizodu, planety znajdowały się zbyt blisko Słońca, abyśmy mogli łatwo je obserwować.

Komentarze    Brak komentarzy