Święto pracy tradycyjnie obchodzone jest 1 maja. To również Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, który kultywowany jest w wielu krajach na świecie.
Powstania Święta Pracy należy szukać w ruchu robotniczym w Stanach Zjednoczonych.
Pod koniec XIX wieku w jednej z fabryk w Chicago doszło do strajku, który kilka dni później przerodził się w zamieszki w centrum miasta. Zginęło kilka osób, głównie przedstawicieli ruchu pracowniczego.
W Polsce dopiero po wojnie władza komunistyczna uznała, że święto ludu pracującego miast i wsi trzeba uczcić godnie. W związku, z czym coraz mocniej aparat państwa angażował się w organizację obchodów. Spontaniczne wcześniej pochody pierwszomajowe stały się obowiązkowe, a uczestniczyć musieli w nich praktycznie wszyscy.
O aktualnej aktywności zawodowej Polaków można mówić różnie – w zależności od wykształcenia, wieku, płci, a nawet statusu cywilnego.
Według badań GUS ogólna liczba osób aktywnych zawodowo: 17 086 000 osób w tym:
- 16 555 000 osób pracujących
- 531 000 osób bezrobotnych
Zaskakujące może być to, że względem IV kwartału ubiegłego roku liczba pracujących wzrosła (wzrost o 0,8%, czyli o 133 tysiące osób).
Wynika z tego jasno, że coraz więcej Polaków podejmuje pracę, choć wydawać by się mogło, że pandemiczne ograniczenia nie sprzyjają aktywności zawodowej.