OGŁOSZENIA

„Dziś prawdziwych cyganów już nie ma”- na spotkaniu dyskusyjnego klubu książki

Lutowe spotkanie dyskusyjnego klubu książki przy Filii w Grabowie poświęcone było lekturze Angeliki Kuźniak „Papusza”.

Książka o Bronisławie Wajs, cygańskiej poetce Papuszy, po przetłumaczeniu jej imię to Lalka (nazwano ją tak ze względu na urodę). Poetka która nigdy się za nią nie uważała, do końca życia mówiła o sobie że jest zwykłą cyganką, pisząca bez problemu piosenki które „przychodzą do niej nocą” i wiersze.

Została odkryta przez Jerzego Ficowskiego, który pasjonował się cygańską kulturą, napisał książkę o zwyczajach cygańskich, przez co Papusza została oskarżona o zdradę tajemnic cygańskich.

Za karę została wykluczona ze społeczności. Hołubiona przez Juliana Tuwima za swoją twórczość a obrażana i poniżana przez swoich. Do końca swoich dni żyła w ubóstwie, umarła w samotności bez opieki swojej społeczności i pochowana z dala od cygańskich mogił.

Dzięki materiałom archiwalnym ,listom do Jerzego Ficowskiego czy listom do Juliana Tuwima, autorka Angelika Kuźniak tworzy swoisty reportaż o życiu polskich cyganów w taborach. O ich walce o życie podczas II wojny światowej, przymusowe osiedlenia, czy przyrodę i przywiązanie do wolności które zostało cyganom odebrane przez nowe prawo.

Znakomity reportaż. Polecamy.

Biblioteka Publiczna w Gołdapi