Dziś piątek trzynastego. Poznajcie jego historię

Dziś piątek trzynastego. Poznajcie jego historię źródło zdjęcia: Image by Ben Kerckx from Pixabay

Piątek 13 uznawany jest za pechowy od lat, ale nie wszyscy do końca zdają sobie sprawę, skąd właściwie wziął się ten przesąd.

Piątek trzynastego u niektórych budzi mimowolny niepokój. Wiele osób w tym dniu woli zrezygnować z podpisywania umów, spotkań biznesowych czy z podjęcia ważniejszych decyzji. Co ciekawe, strach przed piątkiem trzynastego ma nawet swoją nazwę „paraskewidekatriafobia„. Nie wszyscy jednak zgadzają się z tym przesądem. Niektórzy – na przekór – do pechowego piątku 13 podchodzą bardzo optymistycznie.

Dzień ten uznawany jest za pechowy od lat, ale nie wszyscy do końca zdają sobie sprawę, skąd właściwie wziął się ten przesąd. Niektórzy uważają, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w 13 października 1307, kiedy to wypadał piątek, aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo.

W rzeczywistości król był u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli. Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przesąd o piątku 13 pojawił się dopiero na początku XX w.

Warto wspomnieć także, że przesąd o pechowym piątku trzynastego spotykany jest m.in. w takich krajach jak Polska, Niemcy, Finlandia, Słowacja, Czechy, Islandia, Bułgaria, Dania, Estonia czy Filipiny.

Co ciekawe, w Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany nie piątek, a wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.

Komentarze    Brak komentarzy