Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” źródło zdjęcia: Pixabay

Co roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na cześć żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Centralne uroczystości odbywają się w Warszawie na placu Piłsudskiego, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

Żołnierze Wyklęci za cel stawiali sobie odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności państwowej. Największą zakonspirowaną organizacją niepodległościową po wojnie był ruch „Wolność i Niezawisłość”. Według szacunków w latach 1945-1946 liczebność WiN wynosiła 20-30 tys. zaprzysiężonych.

Data tego święta została wybrana nieprzypadkowo. 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN.

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia święta podjął Lech Kaczyński w 2010 roku. Sejm uchwalił ustawę 3 lutego 2011 roku.

Sformułowanie Żołnierze Wyklęci powstało w 1993 roku – po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Wyrażenie upowszechnił Jerzy Ślaski, publikując w 1996 r. książkę pod takim właśnie tytułem.

Przypominamy o dzisiejszych Obchodach Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych” o godz. 19.00 przy Pomniku Niepodległości w Gołdapi.

 

Źródło: https://www.rmf24.pl/

 

Komentarze    Brak komentarzy