Dziś historyczny lot załogowy SpaceX i NASA. Statek będzie można zobaczyć z Polski

Dziś historyczny lot załogowy SpaceX i NASA. Statek będzie można zobaczyć z Polski źródło zdjęcia: Foto SpaceX / materiał prasowy

  Emocje pracowników SpaceX i NASA muszą dziś sięgać zenitu. Po latach przygotowań, po miesiącach testów, firma Elona Muska, wyśle dziś wieczorem po raz pierwszy w swojej historii dwóch astronautów w podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

  Rakieta z Dragonem wystartują po 22:30 z Przylądka Canaveral. Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kapsuła z astronautami dotrze po 24 godzinach. Pogoda może nieco pokrzyżować szyki, nad Atlantykiem utworzyła się burza tropikalna Bertha. Jeśli uniemożliwi start w dopuszczalnym oknie, zostanie on przełożony na sobotę lub niedzielę.

W Polsce pojawi się na niebie kilkanaście minut po starcie. Będzie go widać przez około trzy minuty między 22:54 a 22:57.

„Kapsuła będzie widoczna przede wszystkim w południowo-zachodniej i w centralnej Polsce. Troszkę gorzej będzie widoczna w północno-wschodniej Polsce” – mówi Karol Wójcicki, autor bloga „Z głową w gwiazdach”.

Gdzie oglądać transmisję lotu SpaceX na żywo?

 

    Transmisję na żywo będzie można oglądać na kanale NASA oraz na kanale SpaceX na YouTube. Linki do relacji pojawią się w serwisach społecznościowych. Jeszcze przed startem rozpocznie się transmisja NASA, w której przedstawiciele agencji i SpaceX będą opowiadać o szczegółach misji.

Gdy Dragon dotrze do stacji kosmicznej, NASA pokaże też moment dokowania i wejścia astronautów na pokład stacji.

Źródło: NASA, PAP

Komentarze    Brak komentarzy