Dziś Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Dziś Dzień Polonii i Polaków za Granicą źródło zdjęcia: Obraz Tomasz Mikołajczyk z Pixabay

   2 maja od 2002 roku obchodzony jest jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto zostało ustanowione przez Sejm z inicjatywy Senatu.

Dzień ten jest ustanowiony w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach~Senat RP

   Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w uroczystościach z okazji Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Głowa państwa odda też hołd Powstańcom Śląskim.

– Tegoroczne obchody będą jak zawsze podniosłe, radosne, ale będą wyglądać inaczej, bo walczymy z epidemią koronawirusa – powiedział Polskiemu Radiu minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Jak zaznaczył, nie zabraknie tradycyjnej uroczystości podniesienia Flagi Państwowej na Wieżę Zegarową Zamku Królewskiego w Warszawie.

   Wojciech Kolarski przypomniał, że 2 maja to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Z tej okazji para prezydencka weźmie udział w wideokonferencji z kilkunastoma liderami środowisk polonijnych z całego świata. – To będzie też moment, w którym prezydent będzie mógł podziękować za zaangażowanie Polaków w swoich środowiskach i w swoich krajach za zaangażowanie, kiedy cały świat walczy z pandemią koronawirusa – podkreślił minister Kolarski.

Komentarze    Brak komentarzy