Dzień Spódnicy 2020

Dzień Spódnicy 2020 źródło zdjęcia:

30 października obchodzone jest jedno z ulubionych świąt panów – Dzień Spódnic, zwany ironicznie Dniem Kobiecości. W tym dniu media i mężczyźni zachęcają panie do pozostawienia w szafie spodni, a włożenia spódnic.

Na przestrzeni lat spódnice przeżywały wiele przemian. Zmienna moda wpływała na ich długość i fason. Obecnie żaden dom mody nie pozwoli sobie na pominięcie tego jakże istotnego elementu garderoby w swoich kolekcjach. W sklepach i butikach można odnaleźć tak wiele różnych modeli spódnic, że każda kobieta znajdzie coś co będzie korespondowało z jej stylem i figurą.

I choć wydaje się, że jest to mocno sfeminizowane święto, to nic bardziej mylnego. Wystarczy sięgnąć po historię stroju jakim jest spódnica. A ta jest dość długa, bo pierwsze informacje o tego typu odzieniach pochodzą z okresu setek lat przed naszą erą. Odzienia ze skór przypominające współczesne spódnice nosili nasi przodkowie – zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dopiero wiele lat później nastąpił wyraźny podział, według którego głównymi użytkowniczkami spódnic stały się kobiety. Choć nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o Szkotach, u których spódnica, czyli kilt jest elementem męskiego stroju narodowego po dziś dzień. Stanowi to jednak wyjątek w skali światowej.

Komentarze

  • strike

    2020-10-30 21:48:40

    Sprostowanie. Spódnica znana jest 35 000 lat, aż do połowy XIXw. była zarezerwowana wyłącznie dla mężczyzn. panowie powinni powerócić do strojów otwartych, kiltów itp. nie tylko ze względów historycznych, jest ważniejszy powóód. Dowiedziono, że mężczyźni noszący spodnie są głównym powodem masowego rozprzestrzeniania się chorób tzw. cywilizacyjnych gdyż spodnie przyczyniają się do uszkodzeń DNA nasienia.