Dzień Psa

Dzień Psa źródło zdjęcia: Obraz Neel Shakilov z Pixabay
   Dzień Psa został ustanowiony w Polsce stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku. Celem tego święta jest przede wszystkim poszerzanie świadomości o roli psa w życiu człowieka i odpowiedzialności, jaką bierze na siebie każdy opiekun czworonoga. Co roku w czasie wakacji wiele psów trafia do schronisk lub jest wyrzucanych na ulice.

 

Czworonogi są również niezastąpione w służbie. W Straży Granicznej służbę pełni 258 czworonożnych funkcjonariuszy. Formacja ciągle wprowadza nowe rasy psów. Kilka lat temu do służby trafiły owczarki holenderskie, które mają doskonałe predyspozycje i świetnie sprawdzają się jako psy specjalne. Straż Graniczna jako jedyna formacja w Polsce posiada psy wyszkolone do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni.

 

Celnicze psy szkolone są do szukania narkotyków, wyrobów tytoniowych i waluty. Ale są także psy tzw. dualne, tropiące inne rzeczy. Kiedy znajdują nielegalny towar, sygnalizują to w dwojaki sposób – drapiąc w miejscu, gdzie czują zapach lub zastygają z nosem przytkniętym do tego miejsca. 

Komentarze    Brak komentarzy