DZIEŃ DZIECKA AFRYKAŃSKIEGO

DZIEŃ DZIECKA AFRYKAŃSKIEGO źródło zdjęcia: Obraz Rapheal Nathaniel z Pixabay

   Radość, swawola i ogrom szczęścia. W Polsce każde dziecko czeka z niecierpliwością na Dzień Dziecka, by doznać uczucia, że rodzice choć raz popatrzą na ich wybryki z ,,przymrużeniem oka”. Nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie dzieciaki odliczają dni do swojego, wyjątkowego dnia… bo przecież każdy lubi prezenty, prawda?

   Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego

   16 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego. Uroczystość ma na celu przypomnienie dramatycznego wydarzenia, które miało miejsce w Soweto w 1976 roku. Tego dnia tysiące afrykańskich dzieci wyszło na ulicę, by zademonstrować swój sprzeciw odnośnie wprowadzanych zmian w szkolnictwie. Pochód nieletnich domagał się nauki w swoim języku oraz lepszych warunków edukacyjnych. Ich protest został brutalnie stłumiony przez policję, która dokonała mordu. Zostało zabitych około stu osób, a ponad tysiąc doznało poważnych zranień. Dzieci były niszczone, usuwane jak pionki, a ich cierpienie nigdy nie zostało wymazane z pamięci.

 

   Dzieciństwo afrykańskich dzieci różni się od beztroskich lat małolatów, które mieszkają w innych, bogatszych zakątkach świata. Dlatego ich okres dojrzewania zazwyczaj odbiega od wysokich standardów.

 

 

 

 

Źródło: dzieciafryki.com

Komentarze    Brak komentarzy