Dzień Babci i Dzień Dziadka – skąd się wzięły te święta?

Dzień Babci i Dzień Dziadka – skąd się wzięły te święta? źródło zdjęcia:

W Polsce święto najstarszych członków rodziny obchodzimy na początku roku. 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci a dzień później jest Dzień Dziadka. Tradycja tych dni nie jest długa. Nieco ponad 50 lat. To świetna okazja by docenić rodziców naszych rodziców.

W Polsce Dzień Babci świętujemy w dniu 21 stycznia, czyli dzień wcześniej niż Dzień Dziadka, który wypada 22 stycznia. Idealna okazja by obdarować seniorów laurkami, czekoladkami i drobnymi prezentami.

W Polsce Dzień Babci nie ma szczególnie długiej historii. W 1966 roku nowe święto babć ogłosił „Express Wieczorny”. Sam pomysł uczczenia starszych przedstawicielek naszego społeczeństwa powstał już dwa lata wcześniej w tygodniku „Kobieta i życie”. W ciągu kolejnego roku święto to popularyzował „Expres Poznański”.

Tradycyjnie wnuki tego dnia, jako wyraz pamięci, składają dziadkom życzenia. Najczęściej obdarowują babcie i dziadków również drobnymi upominkami. Od rysunków i laurek, na co decydują się najmłodsze wnuczęta, po czekoladki, czy albumy ze zdjęciami.

Dzień Babci i Dziadka na świecie

Na świecie nie ma jednej daty poświęconej dziadkom. W tym samym terminie świętują babcie w Brazylii i w Bułgarii. W Hiszpanii święto to przypada na 26 lipca, zaś we Francji ma charakter ruchomy (celebracja przypada w marcu). Brytyjskie babcie obchodzą swój dzień w pierwszą niedzielę października, a w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie we wrześniu w niedzielę po Święcie Pracy. W Japonii obchodzi się Dzień Szacunku dla Starszych i jest to 14 września.  

Źródło: RMF24

Komentarze    Brak komentarzy