„Dzieci są zmęczone”. Apel do premiera ws. ferii

„Dzieci są zmęczone”. Apel do premiera ws. ferii źródło zdjęcia: fot. pixabay

Apelujemy o ferie na świeżym powietrzu – podkreślają w petycji do premiera przedstawiciele Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. W ten sposób domagają się zniesienia zakazu przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica albo opiekuna. Taka zasada obowiązuje teraz od poniedziałku do piątku, od godz. 8:00 do 16:00.

Dzieci już od wielu tygodni nie chodzą do szkoły, są zmęczone, odcięte od rówieśników, spędzają całe dnie na zajęciach online wpatrzone w ekrany komputerów. Zarówno dzieci, jak i ich rodzice z nadzieją czekali na to, iż wraz z nadejściem zimowych ferii zniesione lub zawieszone zostaną obostrzenia uniemożliwiające dzieciom w dni powszednie wychodzenie z domu bez opieki opiekunów do godziny 16:00″ – brzmi fragment pisma, pod którym trwa internetowa zbiórka podpisów.

Wprowadzone obostrzenie dla wielu dzieci i młodych ludzi oznacza nieopuszczanie domu, gdy jest jasno. Nie wszyscy opiekunowie mają możliwość, aby towarzyszyć dziecku czy nastolatkowi nawet podczas krótkiego wyjścia z domu w godzinach, które są standardowo godzinami pracy. W praktyce oznacza to pozbawienie wielu dzieci możliwości wyjścia w czasie dnia z zamkniętej przestrzeni, choćby na krótki spacer z psem. Taka sytuacja może pogłębiać towarzyszący izolacji niepokój, obniżony nastrój czy lęk, a także zagrażać zdrowiu w ogóle” – podkreślają autorzy petycji.

Jak rodzice wrócą z pracy po 16:00, jest już ciemno. To nie to samo, co w południe. Przecież dziecko 10-letnie jest na tyle duże, że swobodnie mogłoby wyjść na plac zabaw czy pobliską górkę. Podobnie jest z wyjściem do pobliskiego, osiedlowego sklepu rano – podkreśla jedna z mam trójki dzieci, z którą w Warszawie rozmawiał reporter RMF.

Dzieci i młodzież narzekają na izolację

„Negatywny wpływ zamknięcia dzieci w domu jest potwierdzony empirycznie. Nasze badania pokazały, iż w czasie wiosennego lockdownu (marzec-maj 2020) jedna trzecia nastolatków oceniała swój stan psychiczny jako zły. Doskwierała im przymusowa izolacja (63 proc.) i konieczność pozostania w domu (51 proc.). Negatywne emocje i doświadczenia związane z izolacją są ciągle częstym tematem rozmów i wiadomości w prowadzonym przez nas Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. W 2020 roku zespół 116111 przeprowadził o 25 proc. więcej interwencji w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka niż rok wcześniej. Dzieci często mówiły, że to najgorszy czas w ich życiu” – można przeczytać w petycji.

Jej autorzy przekonują, że wprowadzenie zakazu opuszczenia domu dla osób poniżej 16. roku życia przedmiotowo traktuje i dyskryminuje tę grupę, w szczególny sposób ograniczając jej wolność.   

Źródło: RMF24/PAP

Komentarze    Brak komentarzy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.