Mamy w końcu upragniony przez wielu kwiecień a co za tym idzie – nowy sezon ogrodniczy rozpoczyna się po wielu miesiącach wyczekiwania.
Wypoczynek na świeżym powietrzu niewątpliwie ma duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wiele osób lwią część wolnego czasu spędza właśnie w ten sposób.
Wszelkiego rodzaju domki i altanki na terenie ogródków działkowych przeżywają na wiosnę swego rodzaju odrodzenie. Po okresie jesienno-zimowym, gdy były opuszczone i nieodwiedzane, a przynajmniej nie z taką częstotliwością, już niebawem zaczną tętnić życiem 24 godziny na dobę.
Wiosna to czas, w którym wszyscy działkowcy mają co robić – począwszy od porządków na działce po zimie, po pierwsze nasadzenia.
Pierwsze odwiedzenie działki po zimie to dla jednych widok ogromu ciężkiej pracy, jaka stoi przed użytkownikiem działki, a dla drugich radość, jaką niesie za sobą myśl o rozpoczynającym się sezonie ogrodnictwa działkowego.
Nierzadko pracy jest tak wiele, że stajemy przed działką i łapiemy się za głowę, gdyż nie wiemy, od czego zacząć. Dla wszystkich z Was, którym nasuwa się to pytanie prezentujemy specjalną przypominajkę.
Od czego zacząć kwietniowe porządki?
1. Zdejmujemy wszelkie okrywy z roślin mało odpornych na mrozy. Usunięcie przykryć z roślin w odpowiednim momencie jest niezwykle ważne, ponieważ pierwsze, wiosenne słońce przy dodatnich temperaturach może je zagotować pod założonym okryciem.
2. Porządkujemy rabaty – wycinamy suche pędy zeszłorocznych bylin, spulchniamy ostrożnie podłoże zwracając szczególną uwagę na wschodzące rośliny wczesne. Koniecznie wyzbywamy się pojawiających się chwastów, które psują walory estetyczne działki, a przede wszystkim zabierają miejsce wschodzącym roślinom.
3. Jeżeli gleba w ogrodzie już rozmarzła, rozpoczynamy nawożenie roślin. Warto skorzystać z kompostu, jaki powstaje w działkowych kompostownikach. Dostarczy on roślinom niezbędnych składników, a dodatkowo zahamuje odparowywanie wody z gleby.
4. Gdy ustąpią mrozy dobrze jest spryskać modrzewie i świerki, aby zapobiec rozwojowi ochojnika świerkowo-modrzewiowego.
5. Sadzimy drzewka i krzewy owocowe uprawiane w pojemnikach i z gołym korzeniem (jabłonie, śliwy, grusze, porzeczki, agrest, maliny, brzoskwinie, wiśnie, czereśnie).
6. Wysiewamy nasiona rzodkiewki, pietruszki korzeniowej i naciowej, marchwi, grochu, cebuli, szpinaku i kopru.
7. Przeprowadzamy cięcie drzew i krzewów owocowych, usuwamy chore oraz krzyżujące się i nadmiernie zagęszczone gałęzie. Pamiętajmy, aby nigdy nie przycinać roślin tępym narzędziem, ponieważ może to skutkować ich uszkodzeniem. Sekator powinien być zawsze naostrzony. Należy również zwrócić uwagę, aby nie obcinać roślin brudnym sekatorem, którym wcześniej przycinaliśmy chore gałęzie drzew, czy krzewów. Cięcie przeprowadzamy podczas słonecznej, suchej pogody. Warto zabezpieczyć rany roślin maścią ogrodniczą ze środkiem przeciwgrzybiczym, aby zminimalizować ryzyko zakażenia roślin.
8. Przeglądamy rośliny pod kątem występowania szkodników – im wcześniej zauważymy rodzący się problem, tym łatwiej będzie się go pozbyć.
9. Na oczyszczonym i wyrównanym podłożu wysiewamy, bądź dosiewamy trawę. Należy zwrócić szczególną uwagę na jej podlewanie, gdyż potrzebuje ona duże ilości wody – wtedy wyrośnie w bardzo szybkim tempie. Będzie również gęstsza oraz pięknie zielona.
10. Wczesna wiosna to czas, w którym zakładamy łąki kwietne. Na przygotowaną glebę wysiewamy przygotowane mieszanki roślin.
11. Przeprowadzamy regenerację trawnika możemy do tego wykorzystać aerator, bądź wertykulator. Dzięki temu zadbamy o prawidłowe napowietrzenie i nawodnienie niższych warstw ziemi.
12. Zaczynamy regularnie kosić i nawozić trawnik. Nie wolno dopuszczać do przerostu trawnika, gdyż wtedy staje się on rzadki oraz bladozielony.
Działkowcy posiadający oczko wodne powinni przystąpić czyszczenia zbiornika wodnego po zimie i uruchomienia pompy oraz filtra. Następnie można zacząć dzielić i sadzić rośliny ze strefy przybrzeżnej i podwodnej. Pamiętajmy, iż jeżeli temperatura wody utrzymuje się powyżej 12ºC, konieczne jest rozpoczęcie karmienia żyjących w oczku wodnym ryb.
Życzymy obfitych zbiorów oraz wspaniałego wypoczynku na łonie natury!