Dowód tylko po podaniu odcisków palców?

Dowód tylko po podaniu odcisków palców? źródło zdjęcia: Fot. PAP/P. Supernak

Ledwie pojawiły się e-dowody osobiste, a już szykuje się kolejna rewolucja. Od przyszłego roku obowiązkowo mają się w nich pojawić – zaszyte właśnie w ich warstwie elektronicznej – odciski palców właściciela.

Wprowadzenie tzw. drugiej cechy biometrycznej w postaci zapisu odcisków linii papilarnych w formie chipu przewiduje nowa ustawa o dowodach osobistych. Dotychczas takie rozwiązanie było stosowane w przypadku paszportów.

W kwietniu ubiegłego roku Parlament Europejski przyjął rozporządzenie dotyczące podniesienia bezpieczeństwa dowodów osobistych obywateli Unii. Nowe dokumenty mają zawierać dwa odciski palców właściciela. Państwom unijnym dano dwa lata na dostosowanie się do tych przepisów i Polska właśnie zaczyna je wdrażać.

Zmiany wynikają z implementacji prawa unijnego, które jesteśmy zobowiązani wdrożyć do 2 sierpnia 2021 r. Od tego momentu przy wyrabianiu dokumentu tożsamości będzie konieczne pobranie odcisków palców obywatela, czyli procedura podobna jak przy paszportach – mówi Paweł Szefernaker, wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Szefernaker podkreśla, że zmiana to efekt rozporządzenia unijnego i to ono nas obliguje do wprowadzenia takiej biometrii w dowodach osobistych.

Konieczność wprowadzenia tego rozwiązania powoduje jednak, że nie będzie już szansy na zdalne złożenie wniosku o nowy dowód. Dziś o e-dowód można wnioskować przez internet na rządowym portalu ePUAP. Wystarczy mieć wyrobiony Profil Zaufany. Sama tak wniosek składałam i zajęło mi to ledwie kilka minut.

– Niestety nie ma obecnie żadnej wygodnej i bezpiecznej formuły zdalnego oddania odcisków palców. Więc cóż w pewnym sensie niestety przepisy unijne działają wbrew naszym osiągnięciom e-administracji – mówi nam Minister Cyfryzacji Marek Zagórski. 

Nowe przepisy zmienią też pracę urzędów gmin, które będą musiały posiadać odpowiednie czytniki odcisków palców. Zagórski twierdzi, że jego resort zna już wstępne szacunki kosztów doposażenia ich w takie urządzenia.

Komentarze    Brak komentarzy