Do lekarza tylko z grubym portfelem. Szybciej ceny rosną tylko w jednym kraju w Europie

Do lekarza tylko z grubym portfelem. Szybciej ceny rosną tylko w jednym kraju w Europie źródło zdjęcia: Image by skeeze from Pixabay

Wzrost cen usług stomatologicznych i lekarskich w Polsce był jednym z najwyższych w Europie – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Bardzo interesująco wygląda sprawa wzrostu cen w ochronie zdrowia. Najbardziej wzrosły tutaj ceny usług stomatologicznych (14,5 proc.) i lekarskich (9,3 proc.).

 

„Według danych Eurostatu wzrost cen usług stomatologicznych i lekarskich w Polsce był jednym z najwyższych w Europie. W lipcu wyższe wzrosty zanotowano jedynie na Litwie (15,3 proc. stomatologiczne; 12,2 proc. lekarskie). W mniejszym stopniu zdrożały wyroby farmaceutyczne (3,5 proc.), usługi szpitalne i sanatoryjne (3,3 proc.) oraz urządzenia i sprzęt terapeutyczny (2,1 proc.)” – podaje PIE.

 

Zdaniem ekspertów, przyczyna tkwi we wzroście kosztów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa sanitarnego pracownikom i pacjentom, a także z chęci rekompensaty strat związanych z lockdownem.

Źródło: businessinsider

Komentarze    Brak komentarzy