Do 11 zł za doniczkę. Tyle od rządu dostaną sprzedawcy kwiatów przy cmentarzach

Do 11 zł za doniczkę. Tyle od rządu dostaną sprzedawcy kwiatów przy cmentarzach źródło zdjęcia: fot. Stanisław Gazda

Maksymalnie 11 zł za kwiaty doniczkowe – to rządowa oferta rekompensaty dla sprzedawców i producentów po piątkowej decyzji o zamknięciu cmentarzy w związku z rozwojem epidemii koronawirusa w naszym kraju.

Jak mówi w rozmowie z RMF FM wiceminister rolnictwa Anna Gembicka, taka cena wyszła z analizy rynku.

Te ceny były ustalane w rozmowach i pewnym rozeznaniu m.in. z hurtownikami – mówi Gembicka. Mamy nadzieję, że ta stawka będzie faktycznie zadowalająca dla tych osób, które z powodu zamknięcia cmentarzy będą miały w tym roku niższe obroty – dodaje. 

Kłopot w tym, że czy innym są ceny hurtowe za same kwiaty, a czym innym ceny detaliczne – tu przez ministerstwo rolnictwa pominięte.

Na stoiskach przy bramach cmentarnych kwiaty doniczkowe zazwyczaj kosztowało 25-30 złotych, a teraz – gdy sprzedawcy chcieli je jak najszybciej wyprzedać – 15-20 złotych. Do zakupu kwiatów w hurtowni trzeba bowiem doliczyć koszt transportu, wykupienia stanowiska, zatrudnienia pomocników, czasem wzięcia kredytu. 

Co musi zrobić sprzedawca, aby otrzymać wsparcie?

ARiMR przekazała, że aby skorzystać z takiego wsparcia przedsiębiorca musi wypełnić wniosek, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Dokument taki należy złożyć do 6 listopada do kierownika Biura Powiatowego właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem.

ARiMR na swojej stronie internetowej informuje także o możliwości odbioru chryzantem przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne.

Zainteresowane podmioty przygotowują zgłoszenia z liczbą chryzantem, które zamierzają odebrać. Deklarację w tej kwestii należy przekazać do 12 listopada 2020 r. do kierownika biura powiatowego ARiMR.

Zadaniem kierownika biura powiatowego Agencji będzie wskazanie miejsca odbioru chryzantem oraz poinformowanie sprzedawcy o zamiarze odbioru roślin. Przekazanie kwiatów musi zostać potwierdzone na piśmie lub w formie elektronicznego dokumentu.

Wysokość stawki pomocy w przeliczeniu na jedną chryzantemę doniczkową zostanie podana w rozporządzeniu dotyczącym tego wsparcia. ARiMR planuje, że pomoc będzie wypłacona do 31 grudnia 2020 r. 

 

Źródło: RMF24

Komentarze    Brak komentarzy