OGŁOSZENIA

Dlaczego warto mieć dobre, a przede wszystkim poprawnie wykonane CV?

resume-6627200_960_720

W dzisiejszych czasach stałego rozwoju technologii, wszechobecnego Internetu i wielu innych udogodnień wydawać by się mogło, że na to pytanie wszyscy znają odpowiedź. Biorąc jednak pod uwagę jak często wyglądają te dokumenty, okazuje się, że nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.

Jeśli rzeczywiście zależy nam na uzyskaniu danej pracy, to już na pierwszym etapie warto zacząć się starać.

Pierwszym krokiem do zatrudnienia jakiegokolwiek pracownika jest zapoznanie się z jego CV. To właśnie na podstawie tego dokumentu potencjalny pracodawca przeprowadza już pierwszą tzw. selekcję.

CV to przede wszystkim pierwszy „kontakt” z pracodawcą lub rekruterem.

Curriculum Vitae to po prostu ” przebieg życia” więc jest to nic innego jak wizytówka każdej, starającej się o pracę osoby.

Pierwszą tak zwaną złotą zasadą jest ogólny wygląd tego dokumentu. Absolutnie nie możemy przedstawić przyszłemu pracodawcy CV na wygniecionej/zabrudzonej/zniszczonej kartce! 

Po drugie, jeśli decydujemy się, że prześlemy nasze CV drogą elektroniczną, zawsze i bez wyjątku powinno one być załączone jako plik PDF, pod żadnym pozorem nie wysyłamy żadnych zdjęć kartki czy też screenshotów z telefonu! 

Ostatnia kwestia estetyki dotyczy sposobu tworzenia. Nie ma ogólnej zasady mówiącej o tym, że Curriculum Vitae musi być sporządzone komputerowo. Jednak w dzisiejszych czasach zdecydowana większość pracodawców znacznie przychylniej spojrzy właśnie na taką formę niż na CV skonstruowane odręcznie! 

Dobre CV powinno zawierać wszystkie najważniejsze informacje, które mogą wzbudzić zainteresowanie potencjalnego pracodawcy. Są to przede wszystkim:

 • wykształcenie;
 • doświadczenie zawodowe;
 • nabyte kwalifikacje i umiejętności;
 • a także, zainteresowania.

Nie jest żadną tajemnicą, że w czeluściach Internetu odnaleźć możemy kreatory oraz wiele gotowych wzorów, które wystarczy pobrać i uzupełnić.

Nie wszyscy chcą jednak z tego korzystać.

Podpowiadamy więc- jak skonstruować CV, które z pewnością zaowocuje chociaż rozmową kwalifikacyjną.

Od czego zacząć?

Pierwszą częścią każdego Curriculum Vitae są dane osobowe. Ich celem jest przede wszystkim umożliwienie pracodawcy skontaktowania się z potencjalnym pracownikiem. Właśnie dlatego CV rozpoczynamy od zamieszczenia podstawowych informacji o sobie. Są to:

 • imię i nazwisko;
 • miejsce zamieszkania;
 • numer telefonu;
 • adres e-mail.

Można podać również swoją datę urodzenia, choć nie jest to konieczne.

Tak samo wygląda sytuacja ze zdjęciem. Obecnie nie ma formalnego obowiązku dodawania swojego zdjęcia do CV. Wobec tego, pracodawca nie powinien odrzucić życiorysu przez brak fotografii. Z wyjątkiem, gdy w swojej ofercie wyraźnie zaznaczył, że CV powinno ją zawierać. W naszym kraju przyjęło się wśród większości pracodawców, że takowego wymagają.

Jeśli już decydujemy się na zamieszczenie swojego zdjęcia, należy pamiętać, że wypadałoby aby to zdjęcie było profesjonalne, najlepiej takie jak wykonujemy u fotografa. Zdjęcie profilowe z Facebooka raczej nie będzie dobrym pomysłem.

Pod podstawowymi informacjami warto umieścić tzw. podsumowanie zawodowe. Powinno ono składać się z kilku zdań opisujących doświadczenie, staż pracy oraz kompetencje. Na tym etapie, można również podkreślić jakim stanowiskiem jesteśmy zainteresowani.

Następnie przychodzi czas na najważniejszy punkt dla każdego rekrutera- doświadczenie zawodowe. Wbrew pozorom jest ono ważniejsze od wykształcenia, dlatego właśnie zamieszcza się je wcześniej. Najważniejsze elementy, które powinny zostać zawarte w tym podpunkcie to:

 • okres zatrudnienia ( miesiąc i rok rozpoczęcia oraz zakończenia danej pracy)
 • nazwa firmy i zajmowane stanowisko
 • najważniejsze obowiązki.

Ważną kwestią jest chronologia. Na górze, czyli jako pierwsze zapisujemy nasze ostatnie miejsce pracy, na dole natomiast to pierwsze.

Podawanie nazwy firmy nie jest obowiązkowe, jeśli z jakichkolwiek przyczyn nie chcesz jej zamieszczać, pamiętaj jedynie o zamieszczeniu informacji na temat branży oraz o tym czym dokładnie się zajmowałeś.

Jeśli nie udało Ci się zachować ciągłości w zatrudnieniu, nie ma obowiązku zamieszczania powodu takowej przerwy.

Kolejne będą informacje odnośnie wykształcenia. Tutaj również należy pamiętać o chronologii, tak jak w przypadku doświadczenia zawodowego. Jako pierwsze zapisujemy to miejsce kształcenia, które zakończyliśmy jako ostatnie.

Co ważne, w przypadku posiadania wyższego wykształcenia wystarczy, że zamieścisz nazwę uczelni. Nie masz obowiązku podawania ukończonej szkoły ponadgimnazjalnej. Informacje, które powinieneś zawrzeć, to:

 • lata uczęszczania do danej placówki;
 • jej pełna nazwa;
 • kierunek/zdobyty tytuł/specjalizacja.

Jeżeli posiadasz ukończone kursy, szkolenia lub certyfikaty to możesz je umieścić pod sekcją z opisem wykształcenia.

Mogą to być, np:

 • prawo jazdy;
 • książeczka sanitarno-epidemiologiczna;
 • różnego rodzaju uprawnienia;
 • kursy obsługi maszyn.

Warto jednak mieć na uwadze, iż CV nie ma zawierać opisu całego naszego życia. Warto więc skupić się na tym, co rzeczywiście może zainteresować potencjalnego pracodawcę i czym możemy zrobić na nim wrażenie. Skup się więc na oczekiwaniach pracodawcy.

Następne w kolejności są języki obce, które bezdyskusyjnie robią dobre wrażenie na niemal każdym przyszłym szefie.

Wpisując znane nam języki obce należy również określić poziom ich znajomości. Najlepiej używając 3-stopniowej skali ( podstawowy, średniozaawansowany, zaawansowany).

Często zdarza się, że konstruując CV rekrutujący zawyżają swój poziom języka, aby zrobić lepsze wrażenie. Zdecydowanie to odradzamy. Bowiem sprawdzenie znajomości danego języka może być weryfikowana już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej.

Zaraz po językach w życiorysie zamieszczamy swoje umiejętności oraz tzw. mocne strony.

Umiejętności zawsze dzieli się na twarde oraz miękkie. Cechy twarde nazywane są podstawowymi/bazowymi, bez których możemy nie uzyskać danego zatrudnienia. Mogą to być np.:

 • obsługa kasy fiskalnej;
 • znajomość narzędzi pakietu Office;
 • bardzo dobra znajomości programu Photoshop.

 

Umiejętności miękkie to te, nieco trudniejsze do zweryfikowania. To nic innego jak nasze cechy psychofizyczne i umiejętności społeczne, które decydują o tym, jak się zachowujemy, dogadujemy z innymi ludźmi czy też organizujemy swoją pracę.

Będą to na przykład:

 • umiejętność pracy pod presją czasu i odporność na stres;
 • dbałość o dobrą atmosferę i komunikację w zespole;
 • rozwiązywanie konfliktów;
 • wypracowywanie kompromisów.

 

Przedostatnim elementem życiorysu są zainteresowania i choć nie są one obowiązkowe to czasem warto je zamieścić, ponieważ dobrze opisane pasje mogą wzbudzić zainteresowanie pracodawcy i zwiększyć atrakcyjność życiorysu.

Postaraj się więc w ciekawy sposób opisać swoje zainteresowania.

Uwaga, ważne! 

CV kończymy zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Jest to kluczowy element, który pozwala osobie rekrutującej na kontakt z osobą, która je złożyła. Umożliwia również przetwarzanie danych osobowych w procesie rekrutacji.

Poniżej zamieszczamy wzór takowej zgody.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Jesteśmy pełni nadziei, że ten artykuł nieco ułatwi wielu z Was aplikowanie na wymarzone stanowiska, a potencjalnym pracodawcom odejmie nerwów związanych z niepoprawnością otrzymywanych życiorysów.