OGŁOSZENIA

Demoralizacja, przestępczość i cyberzagrożenia- policjanci rozmawiali z uczniami LO I ZSZ

IMG-20221206-WA0025

Dzielnicowi z gołdapskiej jednostki kontynuują cykl spotkań profilaktyczno-edukacyjnych pn. „Uczeń i prawo” skierowanych do młodzieży szkolnej. Mundurowi spotkali się z uczniami Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Zawodowych w Gołdapi, aby porozmawiać z nimi o odpowiedzialności karnej osób nieletnich.

W trakcie prelekcji stróże prawa tłumaczyli młodzieży czym jest demoralizacja, czyn zabroniony oraz uświadamiali jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej. Dzielnicowi zwracali uwagę na fakt, że karalność nieletnich może stanowić przeszkodę w znalezieniu pracy w przyszłości.

Ponadto podczas spotkań policjanci poruszali temat nietolerancji, „hejtu” w internecie i innych zagrożeń wynikających z korzystania z sieci. Udzielano rad jak bronić się przed hejtem, który niestety jest częstym zjawiskiem w wirtualnym świecie oraz przypomniano kwestie dotyczące bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych.

Uświadomiono nieletnich o tym, że w cyberprzestrzeni nie ma osób anonimowych i poinformowano o skutkach, jakie może przynieść zamieszczanie zdjęć czy filmów w internecie. Spotkania te miały na celu kształtowanie w młodzieży poczucia odpowiedzialności za swoje zachowanie niezgodne z prawem.

Prelekcje zorganizowane zostały w ramach programu „On, Ty i Ja – razem bezpieczniej w powiecie Gołdapskim” dofinansowanemu przez Rządowy Program Ograniczenia Przestępczości i Aspołecznych Zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024.

KPP Gołdap