OGŁOSZENIA

Czy klient sklepu zobligowany jest do korzystania z kasy samoobsługowej?

Kas samoobsługowych przybywa jak grzybów po deszczu. 

Automatyzacja sprzedaży zmienia nie tylko przyzwyczajenia konsumentów, ale również rynek pracy w branży handlowej.

Czy automatyczny kasjer w hipermarkecie wyprze pracownika na kasie? Trudno powiedzieć, można się jednak spodziewać mniejszej liczby wakatów dla kasjerów, sprzedawców. Teraz w dyskontach i dużych marketach coraz częściej spotykamy kasy samoobsługowe.

Ale czy mamy obowiązek z nich korzystać, jeśli preferujemy tradycyjną formę sprzedaży? 

Przyjmuje się powszechnie, że nowoczesna technologia pasjonuje młodych ludzi, ale ci starsi, w większości są tradycjonistami. Dla nich korzystanie z kas samoobsługowych może sprawić niemałą trudność.

Warto też zwrócić uwagę, że starsi ludzie zazwyczaj posługują się gotówką, bardzo rzadko kartą. A w tego typu kasach, zobligowani jesteśmy do płatności elektronicznej. Dla niektórych konsumentów będzie więc to udręka, a dla niektórych znaczna wygoda, bo unikną stania w obszernej kolejce, chcąc zakupić niewielką ilość towaru. 

Nasuwa się więc pytanie, czy jesteśmy zobligowani do korzystania z tych nowoczesnych technologii? Czy kasjer ma prawo odmówić nam otwarcia kasy i oddelegować nas do samoobsługi?

Otóż nie ! 

Klient nie ma obowiązku z nich korzystać!

Do tej wygody nie można nikogo przymuszać. Kto chce, staje przy stoisku samoobsługowym i sam zajmuje się skanowaniem swoich towarów. A kto woli idzie do kasy tradycyjnej, obsługiwanej przez człowieka. Nie ma jeszcze w naszym kraju przepisów zmieniających ten zwyczaj. Nikt też nie pracuje nad regulacjami, wedle których kupujący musiałby korzystać z samoobsługowych punktów.

Więc jeśli kiedykolwiek spotkacie się z sytuacją, że kasjer nie będzie chciał Was obsłużyć i będziecie zmuszeni do samoobsługi- macie prawo odmówić!

Nikt przecież nie może wymagać od nas, abyśmy nosili przy sobie kartę płatniczą, jeśli akurat mamy ochotę zapłacić gotówką! 

 

Jeśli podobają Ci się nasze artykuły i masz ochotę nas wesprzeć to zostań naszym patronem. (LINK PONIŻEJ) https://patronite.pl/TerazGoldap/description

Drzewka Perfekt Abies
Niebo w Gębie
Rol-Masz
Fotowoltaika
Ubezpieczenia
Rostek, Rawinis
PK Serwia
Proniek
Eko-pal