Czym jeździ i lata prezydent Polski?

Czym jeździ i lata prezydent Polski? źródło zdjęcia:

W czwartek, 6 sierpnia Andrzej Duda został ponownie zaprzysiężony na prezydenta. W czasie swojej kadencji może korzystać z opancerzonej limuzyny, śmigłowca, a nawet prywatnego odrzutowca. Do dyspozycji głowy państwa są samochody i ochrona Służby Ochrony Państwa (SOP), a także flota 1. Bazy Lotnictwa Transportowego sił powietrznych.

Audi A8 L Security to limuzyna do dyspozycji głowy państwa. Samochód został specjalnie zmodyfikowany przez producenta, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa. Pasażerowie są chronieni w metalowej klatce bezpieczeństwa. Inżynierowie Audi zastosowali wzmocnione szyby, systemy zapewniające łączność ze światem. Samochód może poruszać się nawet po przebiciu opon. W 2018 roku Służba Ochrony Państwa kupiła dwie takie limuzyny za łączną kwotę 5,5 mln zł. 

Każda z nich pod maską ma silnik W12 o mocy 500 KM. SOP nie ujawnia szczegółów dotyczących wyposażenia prezydenckiej limuzyny. Wiadomo jednak, że samochód tej klasy może wytrzymać ostrzał z broni automatycznej i atak granatem.

 

Do dyspozycji prezydenta i najważniejszych osób w państwie w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie są śmigłowce PZL W-3 Sokół. PZL W-3A Sokół może zabrać dwóch pilotów i ośmiu pasażerów. W wersji do przewozu VIP-ów kabina została dodatkowo wygłuszona.

Gulfstream G550. Prywatny odrzutowiec do dyspozycji prezydenta. Pierwszy taki samolot w Warszawie wylądował 21 czerwca 2017 roku. Otrzymał numer boczny 0001, a jego patronem został książę Józef Poniatowski. G550 może polecieć bezpośrednio z Warszawy za Atlantyk.

Wnętrze samolotu G550 podzielone jest na część wypoczynkową i taką, w której mogą odbywać się kameralne spotkania przy stole. Samolot wyposażono w systemy ostrzegania przed kolizją z ziemią lub innymi obiektami, a także systemy szyfrowanej łączności.

 

Komentarze    Brak komentarzy