OGŁOSZENIA

Czym jest broń nuklearna? Czy powinniśmy się jej obawiać?

Wielu ludzi po ostatniej wypowiedzi W. Putina oraz postawieniu sił odstraszania nuklearnego w stan gotowości bojowej zadaje sobie pytanie -czym dokładnie jest broń jądrowa oraz jakie skutki niesie za sobą wybuch jądrowy?

Wybuch bomby atomowej dla wielu z nas kojarzy się ze zmierzchem cywilizacji i generalnie z końcem świata. Jesteśmy utwierdzeni w przekonaniu, że jeśli bomba atomowa spadnie na nasz kraj to już nic nas nie uratuje. Otóż nie jest to prawda. 

Broń nuklearna, inaczej nazywana bronią jądrową jest jedną z najbardziej śmiercionośnych broni na świecie. Jej działanie polega na wyzwoleniu w bardzo krótkim czasie ogromnej ilości energii jądrowej.

Chcielibyśmy przybliżyć wam 7 zjawisk, jakie niesie za sobą  eksplozja ładunku jądrowego. 

  • Oślepiający, trwający kilka sekund rozbłysk światła, który niesie promieniowanie cieplne i ultrafioletowe 
  • fala ciepła, która składa się z promieniowania widzialnego i podczerwonego. Powoduje wszechstronne zniszczenia, śmierć organizmów żywych, ma największy zasięg zniszczeń 
  • promieniowanie jonizujące -promieniowanie gamma i neutrony
  • impuls elektromagnetyczny -fala elektromagnetyczna trwale uszkadzająca urządzenia elektroniczne 
  • kula ognia- czynnik o najmniejszym zasięgu, ale za to olbrzymiej sile rażenia 
  • fala uderzeniowa- gwałtowny wzrost ciśnienia powietrza 
  • opad promieniotwórczy- fragmenty ziemi i wszystkiego, co się na niej znajduje- dróg, budynków, pojazdów zostają wessane do środka kuli ognia, gdzie następuje ich stopienie z produktami rozszczepienia jądrowego. Taka mieszanina opada na ziemię  w postaci mniejszych lub większych cząsteczek. 

 

W efekcie użycia broni atomowej następuje radioaktywne skażenie gruntu, zbiorników wodnych, a także atmosfery, a co za tym idzie- unicestwienie życia na bardzo dużym obszarze. Temperatura w obrębie powstającego w efekcie wybuchu grzyba atomowego jest ekstremalnie wysoka, a znajdujące się w nim organizmy dosłownie wyparowują.

Pozostaje najważniejsze i pewnie najbardziej nurtujące pytanie. Jaki jest zasięg takiego wybuchu?

Eksperci szacują, że od kilku do kilkudziesięciu kilometrów 

Dotychczas, w ramach działań wojennych użyto broni nuklearnej dwukrotnie. Wojska amerykańskie zrzuciły bomby atomowe na miasta Hiroszimę i Nagasaki w trakcie drugiej wojny światowej. 

Obecnie dziewięć państw na świecie posiada broń nuklearną.  Pięć spośród nich jest określanych jako „państwa nuklearne”. Są nimi Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Chińska Republika Ludowa- a także Rosja.

Zakłada się, że jeśli już to bomba nuklearna zostałaby zrzucona na stolicę. Co by się stało, gdyby bomba nuklearna spadła na Warszawę, a dokładniej na same jej centrum ? 

Obalamy mit głoszący, że z powierzchni zniknie pół Polski…

Jak się okazuje, w przeglądarce internetowej każdy z nas może wejść w symulator wybuchu bomby jądrowej i sprawdzić, jakie byłyby jej skutki. 

Zakładając, że ładunek będzie miał moc 300 kiloton (bomba, która została zrzucona na Hiroszimę miała moc około 15 kiloton). Opis zniszczeń dzieli się na poszczególne strefy. 

  • Strefa żółta: promień 0,78 km- kula ognia strawi centrum Warszawy, nikt w tej części nie ma szans na przeżycie 
  • strefa czerwona: promień 1,46 km- Ekstremalnie silna fala uderzeniowa niszcząca niemal całą infrastrukturę naziemną, szanse na przeżycie zerowe.
  • strefa zielona: promień 2,14 km- śmiertelność 50 % populacji
  • strefa niebieska: promień 3,06 km- fala uderzeniowa niszcząca większość budynków mieszkalnych, jednak szanse na przeżycie są większe niż zero i zależne są od schronienia (schrony, podziemia) 
  • strefa pomarańczowa: promień 6,33 km- fala ciepła, powodująca oparzenia 3 stopnia, potencjalnie śmiertelna, ale uzależniona od miejsca pobytu i zastosowanej osłony (grube mury, schrony, piwnice)
  • Jasno-pomarańczowa strefa: promień 8,32 km- fala ciepła powodująca oparzenia 2 stopnia, w większości przypadków niezagrażających życiu. 

 

Jak widać skutki są dalece mniejsze niż zniszczenie połowy województwa, czy też większości kraju, które tak często sobie wyobrażamy. W takim scenariuszu nawet część  mieszkańców Żoliborza i Mokotowa miałaby szanse na przeżycie, pod warunkiem przebywania w  odpowiednio zabezpieczonych budynkach. 

Skoro sam wybuch nie niesie aż tak potężnych skutków jak powszechnie się przypuszcza, na czym polega realne zagrożenie? Jak się okazuje najgroźniejszy jest opad radioaktywny.

Zasięg opadu radioaktywnego jest w dużej mierze zależny od warunków atmosferycznych, głównie od wiatru. Trudno jest więc realnie oszacować jego skutki. Maksymalna dawka promieniowania, jaką człowiek może otrzymać to 500 mSv. 

Najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego schronienia. Najlepsze będą pomieszczenia poniżej gruntu. Bardzo ważny jest również czas,  musi być to minimum 48 godzin, jednak jeśli to możliwe, zaleca się przebywanie w schronieniu, tak długo jak to możliwe. 

Symulacja została wyliczona na stronie NUKEMAP.