Czy zwierzęta mogą zakazić się koronawirusem od ludzi?

Czy zwierzęta mogą zakazić się koronawirusem od ludzi? źródło zdjęcia: Obraz Free-Photos z Pixabay

Nadia, 4-letnia tygrysica malezyjska z nowojorskiego zoo, została zakażona koronawirusem. Najprawdopodobniej wirusem SARS-CoV-2 zakaził ją opiekun. Test przeprowadzono po tym, jak Nadia, a także pięć innych tygrysów i lwów w zoo zaczęło wykazywać objawy choroby układu oddechowego.

Sprawę nowojorskiej tygrysicy skomentowała Ewa Zgrabczyńska, zoolog i dyrektor poznańskiego ogrodu zoologicznego.

„Koty posiadają własny zestaw wirusów typu korona i nie ma żadnych danych o transferze ich na człowieka (część z nich powoduje np. biegunki, część może zmutować w kocią chorobę FIP), ale nie ma jakichkolwiek informacji czy przypadków potwierdzonych naukowo, że mogą one nas zainfekować” – czytamy na oficjalnym profilu zoo w mediach społecznościowych.

 

Według oficjalnego stanowiska Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie ma dowodów na przenoszenie koronawirusa ze zwierzęcia na człowieka. WHO zaleca, aby przy kontaktach ze zwierzętami często i dokładnie myć ręce mydłem i wodą. Chroni to nas przed innymi bakteriami w rodzaju E. Coli albo Salmonella, które mogą się na nas przedostać.

 

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) komentując nowojorski przypadek tygrysicy informuje, że mogło to być zakażenie zwierzęcia przez człowieka. Podkreślono jednak, że konieczne są kolejne badania.

Komentarze



    Brak komentarzy